
Kemény menetre számíthat a MOL
Igazából nem lephette meg a piacot, hogy a horvát ügyészség, az USKOK ismét szeretné kihallgatni Hernádi Zsolt Mol-vezérigazgatót az INA-val kapcsolatos vesztegetési botrány kapcsán. Ezt már tavaly év végén is megpróbálták a horvátok, ám akkor még nem voltak EU-tagok, ezért az eszköztáruk is limitált volt. Ám azt már akkor is lehetett tudni, hogy az uniós csatlakozást követően sokkal egyszerűbb lesz beidézni Hernádit, akinek jóval nehezebb lesz elkerülnie Horvátországot.
A másik ügy, a Mol és a horvát kormány közötti részvényesi szerződés újratárgyalása is érdekes. Annál is inkább, mert új csapat vezényelheti azt a horvátok részéről a jövő héten. Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője szerint, nem szabad elfeledkezni arról, hogy a horvátok már számos alkalommal próbálták sarokba szorítani a Molt, csakhogy javítsák érdekérvényesítő képességüket az INA-val kapcsolatban. Látszólag egyes gázmezők kiaknázásának és a sisaki/rijekai finomítói modernizációjának elmaradásáról szól a fáma, valójában azonban a nyomásgyakorlásról és kőkemény pénzügyi/költségvetési kérdésekről van szó a legnagyobb horvát vállalatnál.
Ebbe a pozíciókeresésbe illeszkedett nemrégiben Áldott Zoltán, az INA vezérigazgatója nyilatkozata, hogy remélik, megfordíthatják a kitermelés hanyatló trendjét, továbbá a rijekai finomító korszerűsítését is napirenden tartják. Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője, ezt akkor úgy értékelte, hogy a Mol elkötelezett az INA-val a beruházásokra és a fejlesztésekre.
Az INA feletti kontroll kérdésében régóta tart az iszapbirkózás. Jól emlékezhetünk még a nyilatkozatháborúkra, felvásárlási stróman sztorikra, ügyészségi vizsgálatokra. Talán a legdurvább időszak az volt, amikor 2011-ben már nem csupán választási kampánytéma volt Horvátországban a Mol túlsúlya a nemzeti olajvállalatnak számító, s Zágrábban káderparkolóként is szolgáló INA-ban. Bíróság elé állították Ivo Sanader volt miniszterelnököt, többek közt azzal vádolva, hogy kenőpénzt fogadott el Hernáditól az INA privatizációjáért cserébe. Az ügy odáig fajult, hogy a zágrábi ügyészség még a Mol vezér gyanúsítottként való kihallgatását is kezdeményezte. Tegyük hozzá, sikertelenül. Az meg már tényleg a regionális olajbiznisz egzotikumai közé sorolható, hogy egy orosz olajmágnás, Mihail Gucerijev vallomása tisztázta Hernádi Zsoltot a vesztegetési vád alól. Ehhez képest az utóbbi időben meglehetősen nyugodt hónapokat tudhatott maga mögött a két, „majdnem 50” százalékos tulajdonos.
A mostani fordulat nyomán Kuti Ákos szerint a Mol szempontjából a legszélsőségesebb forgatókönyv az INA-beli részesedés elvesztése lenne. Erre azonban továbbra is parányi az esély. Sokkal inkább a horvát költségvetési lyukak befoltozásáról és az INA vezetésébe való nagyobb beleszólásról van szó, ami a későbbiekben is nyomást gyakorolhat a Mol árfolyamára.