
Kedvezőek az ipari kilátások
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közölte, hogy előzetes adatok szerint az ipari termelés 1,4 százalékkal nőtt 2013-ban az előző évhez képest. Decemberben a termelés 6,8 százalékkal, a munkanappal kiigazított index szerint pedig 4,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg az előző hónaphoz képest 1,9 százalékkal csökkent az ipar kibocsátása. A decemberi lassulást a KSH magyarázata szerint az energiaszektornak az enyhébb időjárás miatt csökkenő termelése okozta.
6 százalékos is lehet a növekedés?
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője az adatokhoz fűzött kommentárjában azt írta: az ipar idei várható kedvező teljesítményét mind a német, mind az európai, mind a hazai konjunktúramutatók alátámasztják, így az idén közel 6 százalékos növekedés várható az ipar kibocsátásában.
Suppan Gergely szerint a decemberi termelés havi szintű 1,9 százalékos csökkenéséért döntően a szezonálisan jóval enyhébb időjárás okolható, mivel az energiatermelő ágazatok teljesítménye visszaesett. Az energiatermelés csökkenése emellett azzal is magyarázható, hogy az európai nagykereskedelmi áramárak lényeges visszaesése miatt megnőtt az áram importja, s csökkent a hazai termelés, elsősorban a gáztüzelésű erőművekben.
Alacsony bázisról indultunk
Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője szerint az ipari termelés szezonalitás okozta év végi lassulását januárban várhatóan jelentős megugrás fogja követni és az ipari kibocsátás rááll egy 4-5 százalékos növekedési pályára.
Balatoni András elemzésében kifejtette, hogy a tavalyi év negyedik negyedévében folyamatosan mérséklődött az ipari termelés a szeptemberi csúcshoz képest. Az előző év azonos időszakához mért indexek azonban pozitív tartományban maradtak a 2012-es alacsony bázis miatt. A lassulás véleménye szerint elsősorban az ipar szezonalitásának változásával magyarázható, az idei évi kilátások viszont továbbra is kedvezőek.
„A jelentősebb felvevőpiacaink egyre jobb állapotban vannak, ami támaszt ad a hazai ipari kivitelnek. A belső kereslet is folyamatosan magára talál, így hosszú idő után a belföldi értékesítésben is trendfordulóra számíthatunk” – írta az ING elemzője.