2025 május 18

Javítani kell az adósságmutatókon a jegybank alelnöke szerint

Javítani kell az adósságmutatón

Az ÁSZ honlapján található, csütörtöki beszámoló szerint az alelnök előadásában rámutatott, hogy az alacsony költségvetési hiány ellenére továbbra is javítani kell az adósságmutatókon, amit a jegybank az önfinanszírozási programon keresztül támogat, és amelynek fő célja a magas bruttó külső adósság, és így a magas refinanszírozási igény mérséklése.

inflacio_magyarorszag_120911Így könnyű támogatni a növekedést

Az inflációs célkövetés rendszere rugalmasabbá válhat, amennyiben az árstabilitás középtávú célja mellett egyéb – pénzügyi stabilitási, növekedési kilátásokkal összefüggő – megfontolások is megjelennek. Windisch László kifejtette, hogy az inflációs célkövetés rendszerének bevezetése óta 2013-ig az infláció többnyire a jegybanki célérték fölött alakult. Az elmúlt két évben ugyanakkor határozott dezinflációs folyamatok voltak, amely mögött a mérsékelt globális inflációs környezet, a visszafogott belföldi fogyasztás, a hatósági energiaárak esetében az árcsökkentések, valamint a fokozatosan süllyedő inflációs várakozások állnak – mondta. Hangsúlyozta, hogy ezek a folyamatok segíthetik az alacsony inflációs környezet stabil fenntarthatóságát.

Az alelnök előadásában arra is kitért, hogy az alacsony inflációs környezetben az MNB-nek módja van a gazdasági növekedést is támogatni. Ennek érdekében a jegybank új eszközöket hozott létre, melynek egyik eleme a 2013. június 1-jén indult növekedési hitelprogram, amelynek második szakasza a tervek szerint a gazdasági növekedésre gyakorolt hatására fókuszál majd, az új beruházási hitelek előterébe helyezésével. A két szakaszban eddig közel 880 milliárd forintra kötöttek szerződést a hitelintézetek több mint 11 000 vállalkozással. Az MNB a program második szakaszában 0,8-1,5 százalékos GDP-hatást vár – mondta a beszámoló szerint Windisch László.

állampapir 130509Kapott dicséretet a költségvetés is

Az alelnök rámutatott arra, hogy a monetáris politika mozgásterét segíti a fegyelmezett költségvetés is, hiszen az államháztartás EDP módszertan szerinti hiánya 2011 óta nem haladja meg a 3 százalékot. A stabilizálódást jelzi, hogy jelentősen csökkentek az állampapír-piaci hozamok, ami Windisch László szerint a fegyelmezett fiskális politikának, a monetáris politikai fordulatnak, valamint a kedvező nemzetközi környezetnek tudható be. Az alacsony hozamoknak kedvező visszacsatolása van a költségvetésre a kamatkiadásokon keresztül, ezért az MNB az államháztartás bruttó kamatkiadásának csökkenését jelzi a következő másfél évre.

Az MNB alelnöke a beszámoló szerint hangsúlyozta, hogy az alacsony hiány hozzájárult az államadósság-ráta csökkenéséhez, de erősebb forintárfolyam mellett nagyobb csökkenés is elérhető lett volna. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy nemzetközi összehasonlításban is kedvezően alakult Magyarországon az államadósság aránya, mivel 2010 és 2013 között a GDP-arányos államadósság az uniós tagállamok körében Magyarország mellett egyedül Lettországban és Németországban csökkent.

Az alelnök pozitív fordulatként értékelte, hogy az államadósság szerkezete is jelentősen változott, amelyben nagy szerepe volt a háztartások által birtokolt állampapír-állomány növekedésének, illetve a folyó fizetési és a tőkemérleg többletének. Az ország külső finanszírozási képességével kapcsolatban kockázatként emelte ki, hogy a lejáró külső adósság megújításához most is számottevő külföldi forrás szükséges. Ennek hátterében a válság előtti évek jelentős külső eladósodása áll – jegyezte meg.

jegybank-mnb-mti_gazdasagtv_140429Eleget tartalékol a jegybank

Windisch László szerint, mivel az MNB tartalékok jelenleg megfelelő szinten vannak, lehetőség van a devizatartalék korlátozott mértékű és fokozatos mérséklésére, amellyel az állam bruttó külső devizaadóssága csökkenthető. Az állam belföldi forintforrások növekvő bevonásával és a deviza-kötelezettségeinek fokozatos törlesztésével csökkenteni tudja a külső devizaadósságát, ami egyben az MNB önfinanszírozási programjának fő célja is.

A programmal azt szeretnék elérni, hogy az állam a külföldi források helyett inkább a belföldi megtakarításokra támaszkodjon. A belföldi szektorok közül a lakosság az elmúlt években már növelte állampapír-vásárlásait, és ez a folyamat az idén is folytatódhat. Ugyanakkor a bankok részaránya az államadósság finanszírozásában elmarad a régiós országokétól, és a bankok mérlegfőösszegén belül a jegybanki követelések meghaladják az állami követelések nagyságát. Ezért az MNB önfinanszírozási programjának négy eszköze támogatja, hogy a bankok nagyobb arányban vállaljanak részt az államadósság finanszírozásában (MNB-kötvény betététté alakítása; kamatcsere ügylet, hosszú lejáratú forinthitel, valamint az eszközcsere ügylet bevezetése) – hangsúlyozta Windisch László.