
Időközi vezetőségi beszámoló a Zwack Unicum Nyrt. 2013-2014-es üzleti évének I-III. negyedéves eredményeiről
Az adatok nem auditáltak (sem az IFRS sem a magyar számviteli elvek szerint készített beszámolóban).
A jelen riport a 2012/13-as üzleti évet lezáró beszámolójával azonos struktúrájú, azonban a korábbi bázis időszaki jelentésekkel összevetve az alábbi pontokon mutat eltérést:
-Szoftver-követési díjak elszámolása: a fenti díjakat a Társaság rendszeresen fizeti a szállítóknak, hogy letölthesse és installálhassa az általa használt szoftverekhez a rendelkezésre álló javítási frissítéseket. Ezek a díjak az egyéb működési ráfordítások között kerülnek bemutatásra. Korábban ezek a díjak aktiválásra kerültek immateriális javakként és három év alatt amortizálódtak.
– A Morello kft-ben fennálló részesedés elszámolása: a fenti Társaságban hosszú ideje meglévő 35,43%-os részesedését a Zwack Unicum Nyrt. a „Befektetés társult vállalkozásba” mérleg soron jeleníti meg. A részesedés értékének megállapítása tőke-módszerrel történik. A korábbi beszámolókban ez a tétel a részesedések között volt kimutatva beszerzési értéken.
Ebben a riportban a tény és a bázis időszaki adatok is az új struktúrában kerültek bemutatásra.
A Társaság bruttó árbevétele 17.447 millió Ft volt, mely 0,3%-kal magasabb az előző évinél. A nettó értékesítés 10.340 millió Ft volt, amely 3,4%-kal marad el a bázistól (10.703 millió Ft).
A belföldi értékesítés nettó árbevétele 3,9%-kal kisebb az előző évinél (9.285 millió Ft szemben a tavalyi 9.666 millió Ft-tal). A belföldi értékesítésen belül a saját termelésű termékek forgalma 5%-kal csökkent a bázishoz képest. A belföldi prémium árbevétel 2,5%-kal, a minőségi termékeké nettó árbevétele 6,6%-kal, a kommersz portfolió árbevétele pedig 35,5%-kal csökkent. A Társaság Igazgatósága a piaci trendek alapján jóváhagyta, hogy a kommersz szegmensbe tartozó két termékcsalád (PéterPál és Krajczár) gyártását és forgalmazását a cég az üzleti év végéig megszünteti. Ennek a döntésnek a Zwack Unicum Nyrt. profit-termelő képességére elhanyagolható hatása van, mivel ezen termékcsaládok árbevétele mindössze 1%-ot képvisel a teljes nettó árbevételből alacsony fedezet mellett.
A forgalmazott termékek (beleértve a Diageo portfoliót is) nettó árbevétele 0,6%-kal haladja meg a bázis időszakét.
A Társaság harmadik negyedéves belföldi árbevétele 5%-kal marad el a tavalyi üzleti év harmadik negyedétől. A forgalmazott termékek árbevétele 8%-kal emelkedett, míg a saját termelésű termékek belföldi értékesítése 7,9%-kal csökkent. Az árbevétel csökkenése annak köszönhető, hogy 2012. decemberében (a 2013. január 1-től életbe lépő 15%-os jövedéki emelés miatt) a kereskedelmi partnerek előre hozták vásárlásaikat. Idén ilyen események nem történtek.
A 2013. április-novemberi piackutatási adatok 7%-os volumen csökkenést mutatnak a magyar égetett szeszesital piacon. A piaci visszaesés üteme tovább csökkent (tavaly ilyenkor 11%-os volt a volumen csökkenés), de még mindig igen számottevő. A prémium szegmens teljesít a legjobban, de itt is 1,9%-os visszaesés történt. Jelentős a fogyasztás visszaesése a minőségi- és a kommersz termékek esetében (-9,6% illetve -8,4%). A két nagy értékesítési csatorna (kiskereskedelem és gasztronómia) forgalmi alakulása jelentősen eltért egymástól. A kiskereskedelemben folytatódott a csökkenés minden termék-kategóriában (itt a prémium termékek volumene is csökkent 4%-kal). Ezzel szemben a gasztronómiában a prémium volumen stagnált (+0,1%) és a teljes értékesített volumen is kisebb mértékben esett (a gasztronómiában -4,6%; a kiskereskedelemben -8,3%).
Az export árbevétel 1.056 millió Ft, amely 1,8%-kal magasabb a tavalyi értéknél. Az Unicum árbevétele 10%-ot meghaladóan emelkedett, elsősorban az olaszországi növekedésnek és az Unicum Szilva környező országokban történt bevezetésének köszönhetően. Ugyanakkor az alacsonyabb fedezet-tartalmú termékek forgalma (pálinkák, rumok) visszaesett a bázishoz képest.
A bruttó fedezeti hányad 2,6 százalékponttal növekedett. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy 2013-tól kedvezőbb beszerzési árakat sikerült elérni a forgalmazott márkáink egy részénél. Ez csökkentette az anyagköltségeket. Ezzel egyidejűleg azonban csökkentek az ugyanezen márkák marketing támogatására kapott összegek is, ami az egyéb működési bevételek soron jelentkezik. A bruttó fedezeti hányad növekedésében szerepet játszott az is, hogy a Társaság árbevételén belül tovább növekedett a legjövedelmezőbb saját termelésű prémium termékek súlya. Az előbb említett okok valamint az enyhén csökkenő árbevételnek köszönhetően a bruttó fedezet csupán 74 millió Ft-tal (1,3%-kal) emelkedett.
A működési költségek összességében 3%-kal alacsonyabbak a bázishoz képest (-126 MFt). Az egyéb működési ráfordításokon elért 110 MFt-os megtakarítás nagyrészt a marketing költségek csökkenéséből ered (a tavalyi évben az Unicum Szilva bevezetése jelentős egyszeri költségekkel járt), de jelentősen csökkentek a logisztikai költségek (a kisebb készleteknek köszönhetően) és a szakértői díjak is.
Az egyéb működési bevételek a korábban említett okok miatt (lásd a „bruttó fedezeti hányad” kezdetű bekezdést) 108 millió Ft-tal (22,7%-kal) csökkentek.
A pénzügyi eredmény 15%-kal (23 millió Ft-tal) csökkent. A pénzügyi eredmény lényegesen kisebb mértékben csökkent, mint a betéti kamatszint, mert a Társaság jelentősen nagyobb betétállománnyal rendelkezett idén, mint a tavalyi üzleti évben (köszönhetően elsősorban a készletek csökkenésének).
A Társaság Nemzetközi Pénzügyi Jelentési Szabványok (IFRS) szerinti adózott eredménye 1.848 millió Ft, mely 1,7%-kal magasabb a bázisnál (1.817 millió Ft) és enyhén meghaladja az időarányos tervet is.
A forgóeszközökön belül 32,5%-kal (846 millió Ft-tal) csökkent a készletek értéke az egy évvel ezelőttihez képest. A készletgazdálkodási folyamatokban bevezetett változások 10-15%-os készletcsökkenést eredményeztek. A naptári éves zárókészlet ekkora mértékű csökkenésében jelentős szerepet játszott azonban az is, hogy idén csak az ilyenkor szokásos késztermék készletet tartotta adózottan a raktárakban a Társaság, míg tavaly évvégén a megnövekedett kereskedelmi igények miatt leadózta a késztermék készleteinek döntő hányadát.
A vevők és egyéb követelések csökkenése (-517 MFt; -8,1%) egyrészt az alacsonyabb decemberi árbevételnek, másrészt a javuló fizetési fegyelemnek köszönhető.
Beruházásra 271 millió Ft-ot költött a Zwack Unicum Nyrt. az I-III. negyedévben, melyek pótló jellegűek voltak és a tervezettnek megfelelően alakultak.
A Társaság alkalmazottainak létszáma 234 fő (egy évvel ezelőtt 241 fő). A 2012/13-as üzleti év végén 237-t alkalmazott a Társaság.
Tekintettel arra, hogy az üzleti év utolsó negyedéve a cég gazdálkodásában az üzlet jellegéből fakadó gyenge szezon miatt veszteséges, a Társaság menedzsmentje továbbra is az eredetileg tervezett profit cél realizálását tartja valószínűnek.
Az időközi vezetőségi beszámoló az alkalmazható számviteli előírások alapján, a legjobb tudásunk szerint elkészített pénzügyi kimutatások – mind a magyar, mind a nemzetközi sztenderdek szerintiek – valós és megbízható képet adnak a Zwack Unicum Nyrt. eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint nyereségéről. Az üzleti jelentés megbízható képet ad a Zwack Unicum Nyrt. helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, ismerteti a főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket. Mivel korábbi riportjainkat az IFRS szabványok szerint készítettük, az összehasonlíthatóság érdekében a fenti riport is ugyanezen szabványok szerint készült.
További információk:
– A Társaság tulajdonosi szerkezetében változás nem történt.
– A Társaság szervezetében nem történt változás a 2013-2014-es üzleti év I-III. negyedévében.
– A Társaság továbbra sem rendelkezik saját részvénnyel.
2014. február 5.
A Zwack Unicum Részvénytársaság Igazgatósága nevében: Zwack Sándor, elnök és Frank Odzuck, vezérigazgató