
Jön a húsvéti operaszezon – Mascagni miséje, Faust-jubileum és balettcsillagok. Így ünepel az Operaház
Ragyogás, dráma és zene minden korosztálynak. A Magyar Állami Operaház ünnepi és tavaszi programsorozata különleges zenei csemegéket ígér. Húsvétkor Mascagni miséje csendül fel László Boldizsár főszereplésével, április 2-án pedig jubileumi 900. alkalommal tér vissza a Faust. A balett növendékei is önálló produkcióval készülnek. A kormányzat pedig új kedvezményekkel segít, hogy az operaelőadások széle közönséghez eljussanak.

Húsvét Mascagnival – ragyogó misével ünnepel az Operaház
A húsvéti időszakot Pietro Mascagni ritkán hallható, mégis különösen emelkedett miséje, a Messa di Gloria nyitja meg április 20–22. között a Magyar Állami Operaházban. A Gloriát középpontba állító mű érzelmekkel teli dallamvilágával, szenvedélyes romantikájával és drámai íveivel valódi spirituális élményt ígér a közönségnek. A tenor szólamot László Boldizsár énekli.
Bár Mascagni nevét legtöbben a Parasztbecsület révén ismerik, ebben a misében is ott a romantika, a feszültség, a drámai építkezés – nem véletlen, hiszen a komponálást épp a Parasztbecsület megrendelése szakította meg.
Faust: 900 előadás, 140 év történelem
Április 2-án történelmi mérföldkőhöz érkezik az Operaház: 900. alkalommal hangzik el Gounod Faust című operája az Andrássy úti dalszínházban. A főszerepekben többek között Andrei Danilov, Kálmán Péter, Bretz Gábor, Sáfár Orsolya és Megyimórecz Ildikó látható, karmester: Kovács János.
A lengyel Michał Znaniecki modern színrevitelében a darab a 21. századi emberi gyarlóságot, a kísértés és bűnhődés örök témáit dolgozza fel. Az előadás a MVM OperaKaland keretében középiskolás diákok számára is elérhető a főpróbán.

Ifjú tehetségek a színpadon, jön a KisKalóz
A Magyar Nemzeti Balettintézet növendékei idén tavasszal is bemutatkoznak: a KisKalóz című önálló produkcióban kicsik és nagyok, végzősök és hivatásos művészek együtt lépnek színpadra. A műsorban még balett gyakorlatok, azaz „gyaki” bemutatók is helyet kapnak.

Carmina Burana és operaklasszikusok áprilisi ráadásként
Az évad során Carl Orff Carmina Buranája egy különleges formában csendül fel: az egyórás zenemű előtt félórás, ajándék operaműsor vezeti be a közönséget. Márciusban Verdi, áprilisban Mozart legnépszerűbb részletei hangzanak el, valódi akusztikai élményt kínálva.
Támogatott művészet – új kedvezmények nyugdíjasoknak és diákoknak
A Magyar Állami Operaház 2025-ben is kiemelt figyelmet fordít arra, hogy programjai minél szélesebb közönséghez jussanak el.
Novák Irén, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára hangsúlyozta:
„A kormány 2025-ben is minden támogatást megad és biztosít ahhoz, hogy a Magyar Állami Operaház szolgáltatásai és programjai minél szélesebb rétegek számára váljanak elérhetővé és hozzáférhetővé.”
A Magyar Állami Operaház közleménye szerint a márciustól mintegy 250 előadás mellett 25 nyilvános főpróba is lesz, ezekre 24 ezer darab 75 százalékos kedvezménnyel elérhető jegyet biztosít a dalszínház, például nyugdíjasok és diákok részére.
Jó hír az operarajongóknak, hogy a szezon minden produkciója főpróbán is megtekinthető lesz. Újdonság, hogy a fontos hangversenyek előtt is tartanak nyilvános főpróbát. Az Operaház teljes értékű, esti, alapáras jegyei a dinamikus árképzés jegyében az európai átlagárakat is elérhetik – olvasható a közleményben.
A távolabbról érkező közönség számára nemcsak az alapárhoz képest 40 százalékos kedvezményt biztosító matiné előadások állnak majd rendelkezésre, hanem a főpróbák is. A magyar vonatkozású művekre kedvezőbb díjszabás van.

Az Eiffel Műhelyház sem marad ki az operaélet vérkeringéséből. A Bánffy Miklós teremben rendszeresen várják a családokat a gyermekeknek szóló produkciók. Az egyedi stílusban felújított modern épületkomplexumban természetesen felnőtt előadások is műsoron vannak.
A Magyar Állami Operaház első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amelynek a döntője is a Kőbányai úti komplexumban látható majd június 2-és 7-e között. A továbbjutó versenyzők zenekari döntője nyilvános lesz, így bárki megtekintheti a jövő tehetségeit. Ráadásul a helyárak töredékébe kerülnek az Operaházhoz képest.

Az Operaház nemcsak egy turisztikai központ, hanem az életünk része
Az opera nem csupán műfaj – komplex művészeti élmény, amely a zene, a színház, a költészet és a látvány harmóniájában szólítja meg az emberi lelket.
A Magyar Állami Operaház évente több mint 300 ezer nézőt vonz előadásaira, ezzel az ország egyik legnépszerűbb kulturális központja. Emellett évi közel 175 ezer látogató vesz részt csoportos épületbejárásokon, ami a klasszikus zene iránti érdeklődésen túlmutatva azt is jelzi, hogy az Operaház a magyar főváros egyik legfontosabb turisztikai célpontjává is vált.
Az opera fontossága túlmutat a zene művészetén. Az Operaház nemcsak a klasszikus értékeket ápolja, hanem új közönségeket is megszólít, a diákoktól a turistákig, a nyugdíjasoktól a művészekig.
Címlapkép forrása: Operaház