
Hová vezet az út a válságból?
A IV. negyedévi kitekintés azt is vizsgálja, miért volt kevés foganatja az ismételt mennyiségi enyhítésre és kamatvágásra épülő politikáknak, és leszögezi, hogy a politika hangsúlyait inkább a mikro szintre lenne érdemes helyezni. A makrogazdasági intézkedések rendre kudarcot vallottak, erről tanúskodik az EU példátlanul magas, 11,2%-os munkanélküliségi rátája és Európa negatív előjelű, 0,5%-os növekedése is.
A IV. negyedévi jelentés a bizonytalanság ellenére felvillant a piacon néhány befektetési lehetőséget. A befektető figyelemreméltónak találhatja a jó növekedési kilátásokkal rendelkező kisebb vállalatokat, amelyek közül többnek is sikerült a válság alatt jelentős mértékben bővülni.
Emellett a Saxo Bank meglátása szerint „a játszmában igazi fordulat” a kínai piactól várható. A távol-keleti óriás éveken át gyors növekedést produkált, de üzleti modellje felett eljárt az idő. Ha Kína valóban iparosodott országgá akar válni, lépéseket kell tennie a magánbefektetések ösztönzése és a pénzügyi piacot valóban elmélyítő verseny kibontakoztatása felé.
A témáról szólva Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza megjegyezte: „A fejlett országokban a jegybankok és a kormányzatok csak meghosszabbították a válságot azzal, hogy állandóan ugyanazt a politikai intézkedést ismételgették, ezért a jövőben is nyomott gazdasági fejlődést várunk. A politikusoknak a mikrogazdasági tényezőkkel kellene végre törődni. A társadalmi feszültség ma már nemcsak a problémákkal terhelt országokra, a spanyolokra, görögökre és portugálokra jellemző, vannak már jelei Németországban is. A növekedés mélypontjára jutottunk, és ha nem sikerül megtörnünk a tagadásnak és tiltakozásnak a politikusok által mindmáig fenntartott ciklusát, akkor érdemi változásra 2013-ban és azon túl sem számíthatunk.”
A 2012. IV. negyedév kilátásaival foglalkozó elemzés a következő témákkal foglalkozik:
• A IV. negyedévi kilátások áttekintése: Meglátja-e a medve az árnyékát?
• Részvénypiaci kitekintés: A kisebb kapitalizáció nagy megtérüléssel kecsegtet
• Devizapiaci kitekintés: A piac zsigerből előbb-utóbb nagyobb volatilitást kavar
• Monetáris politika: A vezető jegybankok
• Különleges téma: Japanizálódik a globális gazdaság
• Ázsia: Ki jön Hu után?
• Árutőzsdei kitekintés: A gyenge fundamentumok ellenszelet fújnak