2025 április 02

Háború – Végre itt a vége? Zelenszkij halandó lenne lemondani

Volodomir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap kijelentette, hogy kész lemondani pozíciójáról a béke érdekében, és tréfásan megjegyezte, hogy elnöki székét elcserélné Ukrajna NATO-csatlakozására.

Donald Trump különmegbízottja, Steve Witkoff és az Egyesült Államok pénzügyminisztere, Scott Bessent vasárnap bejelentették, hogy a hét folyamán aláírhatják a megállapodást Ukrajnával az ország ásványkincseinek kitermeléséről.

Az Egyesült Államok régóta törekszik arra, hogy hozzáférést kapjon Ukrajna nyersanyagaihoz, amelyek kulcsfontosságúak a modern technológia, az akkumulátorgyártás és a hadiipar számára. Volodimir Zelenszkij azonban korábban visszautasította a megállapodást, mondván, hogy Washington messze nem nyújtott annyi segítséget Ukrajnának, mint amennyiért cserébe most ásványkincseket követel.

Steve Witkoff szerint azonban Trump ultimátuma után Zelenszkij már nem ingadozik, és készen áll az egyezség aláírására.


Háború Mit akar az Egyesült Államok Ukrajnától?

Ukrajna hatalmas készletekkel rendelkezik ritkaföldfémekből, lítiumból, nikkelből és más értékes ásványokból. Ezek az anyagok nélkülözhetetlenek az ipar számos területén, többek között:

  • Elektromos járművek akkumulátorainak gyártásában
  • Technológiai eszközök előállításában
  • Hadiipari fejlesztésekben

Az Egyesült Államok célja, hogy biztosítsa saját iparának alapanyagellátását, és csökkentse függőségét Kínától és más külső szereplőktől. Trump szerint Ukrajna háborús adóssága miatt jogos követelés, hogy az Egyesült Államok ásványkincseket kapjon cserébe a katonai és pénzügyi támogatásért.


Zelenszkij korábban visszautasította a követelést

Volodimir Zelenszkij eredetileg elutasította az amerikai ajánlatot, mondván, hogy Washington nem nyújtott Ukrajnának 500 milliárd dollár értékű támogatást, így nincs alapja ekkora ásványkincs-vagyon követelésének.

Steve Witkoff szerint azonban Trump határozott üzenetet küldött az ukrán elnöknek, amely hatására Zelenszkij megváltoztatta az álláspontját. A pénzügyminiszter, Scott Bessent vasárnap a Fox News-nak adott interjújában azt mondta, hogy „nagyon bízik benne”, hogy a megállapodást a héten aláírják.


Politikai és gazdasági következmények

1. Ukrajna gazdasági függetlenségének gyengülése

Az ország számára kulcsfontosságú ásványkincseinek átengedése csökkentheti Ukrajna gazdasági önállóságát, és hosszú távon az ország stratégiai érdekeivel is ellentétes lehet.

2. Oroszország reakciója

Moszkva valószínűleg nem fogja szó nélkül hagyni, ha amerikai cégek ellenőrzése alá kerül Ukrajna ásványkincseinek jelentős része. Ez újabb geopolitikai feszültségekhez vezethet, és tovább bonyolíthatja az orosz-ukrán háborút lezárni kívánó tárgyalásokat.

3. Európa gazdasági veszteségei

Ha az Egyesült Államok szerzi meg Ukrajna ritkaföldfém-készleteinek jelentős részét, az Európai Unió komoly hátrányba kerülhet, hiszen Ukrajna eddig a kontinens egyik legnagyobb nyersanyagforrása volt.

4. Belföldi elégedetlenség Ukrajnában

Sokan úgy látják, hogy az ásványkincsek kiárusítása egy olyan lépés, amely súlyosan sérti az ország szuverenitását. A megállapodás társadalmi és politikai feszültségeket is okozhat Ukrajnában.


Trump és Oroszország szerepe a háttérben

Donald Trump az elmúlt hetekben fokozta a nyomást Ukrajnára, miközben külön tárgyalásokat folytatott Oroszországgal.

  • Trump különmegbízottjai a múlt héten Szaúd-Arábiában tárgyaltak az orosz kormány képviselőivel, Ukrajna részvétele nélkül.
  • A volt amerikai elnök szerint a háború elkerülhető lett volna, és úgy véli, hogy Ukrajna NATO-csatlakozási törekvései is hozzájárultak a konfliktus kialakulásához.
  • Trump az elmúlt héten Zelenszkijt diktátornak nevezte, ami tovább növelte az USA és Ukrajna közötti politikai feszültséget.

Ezek a lépések arra utalnak, hogy Trump az amerikai geopolitikai érdekek előtérbe helyezésével próbálja újraformálni a háború utáni hatalmi viszonyokat Európában.


Mi várható a következő napokban?

  • A tárgyalások várhatóan ezen a héten véglegessé válnak, és a megállapodás aláírásra kerül.
  • Ukrajna és az Egyesült Államok közötti kapcsolat tovább feszülté válhat, ha az üzletet az ukrán közvélemény nem támogatja.
  • Oroszország reakciója meghatározhatja, hogy a konfliktus tovább mélyül-e.
  • Az Európai Unió várhatóan reagálni fog, mivel a megállapodás veszélyeztetheti az európai ipar számára elérhető nyersanyagokat.

Az elkövetkező hetek döntő jelentőségűek lehetnek Ukrajna gazdasági jövője és az USA-val való viszonya szempontjából. A kérdés az, hogy Zelenszkijnek sikerül-e saját érdekeit érvényesítenie, vagy Washington befolyása alatt kell folytatnia a háború utáni gazdasági újjáépítést.