2025 február 24

Háború – Elon Musk is becsatlakozik a háborúba? Ukrajna bajban

Az elmúlt napokban felerősödtek a spekulációk arról, hogy az Egyesült Államok megszüntetheti az Ukrajna által használt Starlink műholdrendszer szolgáltatását. A hírek szerint amerikai tisztségviselők azzal fenyegetőztek, hogy azonnal lekapcsolják a rendszert, ha Kijev nem hajlandó megállapodni Washingtonnal a ritkaföldfémekkel történő kompenzációról. Elon Musk vállalata, a SpaceX is érintett lehet az ügyben, hiszen a Starlink az egyik kulcsfontosságú technológia, amelyet az ukrán hadsereg is használ a kommunikáció biztosítására.

Az Index közleményéből kiderül: A lengyel kormány nem hagyta szó nélkül a fejleményeket. Krzysztof Gawkowski lengyel digitalizációs miniszter szombaton egyértelművé tette: Lengyelország továbbra is finanszírozni fogja Ukrajna műholdas internet-hozzáférését. De vajon hogyan alakult ki ez a konfliktus, és mit jelent ez a háborús helyzet szempontjából?


Washington és Kijev ellentéte: a ritkaföldfémekért cserébe internet?

A konfliktus hátterében egy Ukrajna és az Egyesült Államok közötti megállapodás áll, amely az ország ásványkincseinek sorsáról szól. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök múlt szombaton jelezte, hogy egyelőre nem írja alá az Egyesült Államok által javasolt partnerségi szerződést, mivel az nem biztosít megfelelő védelmet Ukrajna érdekei számára.

A Daily Telegraph birtokába jutott információk szerint az amerikai tervezet értelmében Ukrajnának ritkaföldfém-készletének 50 százalékát át kellene adnia az Egyesült Államoknak, és a kapcsolódó jogvitákat egy New York-i bíróságon kellene rendezni. Zelenszkij és kormánya ezt az ajánlatot túl kedvezőtlennek találta, ezért nem sietett az aláírással.

Ez az ellenállás vezethetett oda, hogy amerikai tisztségviselők állítólag megfenyegették Ukrajnát a Starlink lekapcsolásával. A műholdas internet a háború kitörése óta kulcsszerepet játszik az ukrán haderő működésében, így egy esetleges leállítás súlyos következményekkel járhatna a frontvonalon.


Lengyelország beavatkozása: Varsó állja a számlát

A kialakult feszült helyzetre Lengyelország azonnal reagált. Krzysztof Gawkowski lengyel digitalizációs miniszter az X közösségi oldalon (korábban Twitter) jelezte, hogy Lengyelország vásárolta meg és adta át Ukrajnának a Starlink használati jogát.

Mi fizetjük, és továbbra is fizetni fogjuk a műholdrendszer ukrajnai használatának díját. Nem tudom elképzelni, hogy valaki felbonthatna egy olyan üzleti szerződést, amelynek Lengyelország is részese” – írta Gawkowski.

Ezzel Varsó egyértelmű üzenetet küldött Washingtonnak és Elon Musknak is: nem engedik, hogy Ukrajna internetes infrastruktúrája egy politikai alku tárgyává váljon.


Elon Musk szerepe a konfliktusban

A SpaceX vezérigazgatója, Elon Musk többször is ellentmondásos nyilatkozatokat tett Ukrajnával kapcsolatban. Bár kezdetben az ő vállalata biztosította a Starlink műholdas internetet az ukránok számára, később felmerült, hogy Musk bizonyos esetekben korlátozta vagy blokkolta az ukrán erők hozzáférését a rendszerhez.

Az amerikai milliárdos többször bírálta a Nyugat katonai szerepvállalását a konfliktusban, és állítólag orosz vezetőkkel is egyeztetett az ukrajnai helyzetről. Ez felveti a kérdést: vajon Elon Musk mennyire független a döntéseiben, és milyen mértékben befolyásolja az amerikai politikát a Starlink kapcsán?


Mit jelent ez Ukrajna számára?

A lengyel beavatkozás rövid távon biztosítja, hogy Ukrajna továbbra is hozzáférjen a Starlink rendszeréhez, ami nélkülözhetetlen az ukrán hadsereg számára. Azonban a konfliktus rávilágít arra, hogy Kijev egyre inkább geopolitikai alkuk kereszttüzébe kerül, és még szövetségesei sem mindig önzetlenül segítenek neki.

A következő hetekben kulcsfontosságú lesz, hogy:

  • Ukrajna és az Egyesült Államok megállapodásra jut-e a ritkaföldfémek ügyében.
  • Washington valóban kész-e korlátozni az ukránok hozzáférését a Starlinkhez, vagy ez csak fenyegetés volt.
  • Lengyelország milyen hosszú távon vállalja a műholdas internet finanszírozását.

Egy biztos: a Starlink és Elon Musk szerepe a háborúban továbbra is viták és spekulációk tárgya marad, és könnyen lehet, hogy a jövőben még több hasonló feszültségre számíthatunk.