2024 március 29

Gyengélkedik a dollár

Az eurót eddigi napi csúcsán, reggel hét óra körül 1,1413 dolláron jegyezték a nemzetközi bankközi devizapiacon, a közös európai fizetőeszköz árfolyama 2,0 százalékkal erősödött az egy héttel ezelőtti 1,1181 dolláros szintről.

Délelőtt tíz órakor az euró 1,1387 dolláron, 0,07 százalékos mínuszban forgott, míg a japán jenhez képest 0,27 százalékkal gyengült a dollár, 106,98 jenen jegyezték. A dollárért eddigi napi mélypontján mindössze 106,78 jent adtak.

Utoljára január elején, azt megelőzőn pedig 2018 áprilisában fordult elő, hogy a 107 jenes küszöb alá esett a dollár árfolyama. A jen, mint biztonságos menedék iránti keresletet az amerikai-iráni feszültségek kiéleződése is hajtotta. A hat főbb devizával szemben kalkulált dollárindex 0,02 százalékkal 95,998 pontra erősödött a délelőtti európai kereskedésben, de napi minimumán háromhavi mélyponton – 95,843 ponton, 0,15 százalékos mínuszban – is állt.

A dolláreladások a múlt héten gyorsultak fel, miután a Federal Reserve nyíltpiaci bizottsága jelezte, hogy kamatot csökkenthet az idén a gazdasági növekedés lassulása, a gyenge infláció és az éleződő kereskedelmi feszültségek miatt. A tízéves amerikai államkötvények hozama ismét 2 százalék alá esett kedden, számos euróövezeti államkötvény hozama pedig rekordalacsony szintek közelében maradt.

Az euróövezeti referenciának tartott tízéves német államkötvény hozama mínusz 0,311 százalékon állt, leheletnyire a múlt héten elért rekordalacsony mínusz 0,329 százaléktól. A holland, az osztrák és a finn tízéves államkötvények hozama szintén negatív tartományban állt kedden. A piacok Jerome Powell Fed-elnök kedden elhangzó beszédét várják, miután a kamatok csökkentését sürgető Donald Trump amerikai elnök ismét hevesen támadta a Federal Reserve monetáris politikáját.

A befektetők immár azt találgatják, hogy milyen mértékű, 25 vagy 50 bázispontos csökkentést hajt-e végre júliusban a nyíltpiaci bizottság. Trump elnök hétfőn a Twitteren újra azzal vádolta a Fedet, hogy fékezi az amerikai gazdaság növekedését. Szerinte a Fed „nem tudja, mit csinál”, úgy viselkedik mint egy „makacs gyerek”, amikor nem hajlandó kamatot csökkenteni a növekedés ösztönzése és az Egyesült Államok riválisainak visszaszorítása érdekében. Az elnök megismételte, hogy szerinte a Federal Reserve túl gyorsan emelte a kamatokat, és ha helyes döntéseket hozott volna, a tőzsdeindexek közül a Dow Jones több ezer ponttal magasabb lenne, a gazdasági növekedés pedig a 4 vagy akár az 5 százalékot is elérhetné.