2025 április 01

Botrány Washingtonban – katonai titkok szivárogtak ki egy Signal csevegésből, Trump és köre forrong

Meghívták a Signál csoportba, ahol egy titkos hadművelet információit osztottak meg vele, amelyet publikált. Most őt támadják. Az újságíró szerint nem véletlenül láthatta Amerika háborús terveit. Úgy tűnik USA újabb nemzetbiztonsági botrány küszöbén áll. Bár Jeffrey Goldberg pontosan hogyan került a Signal csoportba továbbra is rejtély. De Washington új botránya megmutatja, mennyire törékeny a titoktartás.

Kémregénybe illő botrány, újságíró egy zárt Signal-csoportban

2024 márciusában Jeffrey Goldberg, a The Atlantic főszerkesztője nem mindennapi helyzetbe került. Véletlenül vagy nem, de meghívták egy magas rangú amerikai tisztviselőket tömörítő Signal csevegésbe, ahol épp egy jemeni katonai művelet titkos részleteit tárgyalták meg– számolt be a politikai vihart kavaró újságírói botrányról a BBC. Véletlennek mondják, de lehet, hogy tudatos volt?

A csoportban jelen volt:

  • J.D. Vance alelnök
  • Marco Rubio külügyminiszter
  • Pete Hegseth védelmi miniszter
  • John Ratcliffe, a CIA igazgatója
  • Tulsi Gabbard, a nemzeti hírszerzés vezetője
  • Susie Wiles, a Fehér Ház kabinetfőnöke

Goldberg végig dokumentálta a beszélgetést, majd részleteket publikált róla. Ezzel óriási vihart kavart Washingtonban. A Signalon elhangzott csevegésben többek között Marco Rubio külügyminiszter, Pete Hegseth védelmi miniszter és John Ratcliffe CIA-igazgató is részt vett. Elsősorban a jemeni katonai műveletek részleteiről szólt a beszélgetés a chaten. Goldberg az üzenetek egy részét meg is jelentette az Atlanticban. A kormány tagjai köztük maga Trump elnök is, azonnal reagáltak. Tagadták, hogy titkos információk szivárogtak volna ki, és támadásba lendültek az újságíró ellen, aki viszont most azt állítja, hogy a nyilvánosságnak joga van tudni a történtekről.

Trump és köre támadásba lendült, de nem tagadják a csoport létezését

Miután a cikk megjelent, Donald Trump „lúzernek” és „szarnak” nevezte Goldberget, más tisztviselők pedig „söpredékként” beszéltek róla. Az érintettek azt állították, tévedésből került be a csoportba, és nem történt titoksértés.

Goldberg viszont másként emlékszik a történtekre. A BBC-nek elmondta, hogy Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó szándékosan hívhatta meg őt. Régóta ismerik egymást és a telefonszáma biztosan nem ismeretlen számára.

Nemcsak Amerika problémája, hanem Brüsszelben is chatprogramokon keresztül kommunikálnak

A botrány európai szemmel sem kevésbé aggasztó. Az EU-ban a WhatsApp tölti be ugyanazt a funkciót, amelyet Amerikában a Signal. A WhatsAppon a diplomaták, tisztviselők, újságírók, sőt barátok is egy platformon beszélgetnek.

A titoktartás illúzió, az információk „szivárgása” gyakran szándékos. Sokszor fordul elő, hogy a Bizottság gyakran „berepteti” a kívánt üzeneteket a médiába – kvázi kommunikációs tesztként.

Brüsszelben van egy mondás: „lyukas sajtba nem lehet vizet zárni” – de úgy tűnik, Washingtonban sem.

Egyre többen követelnek vizsgálatot – nemzetbiztonsági kérdés lett a Signal-bakiból

A BBC szerint az ügy komoly nemzetbiztonsági aggályokat vet fel, és az amerikai Kongresszusban egyre többen hivatalos vizsgálatot sürgetnek. A kérdés már nemcsak az, hogyan kerülhetett be Goldberg a csoportba, hanem az is, hogyan történhetett meg egy ilyen súlyos adatkezelési hiba a világ legerősebb haderejének vezetőitől.

Goldberg videós interjúban számolt be a történtekről. A videó ITT nézhető meg.

Címlapkép forrása: YouTube