
Figyelj, hogy ne veszítsd el a pénzed!
A tőzsdei cikkek, elemzések leggyakrabban a nyereségeket, ritkábban, de még mindig előkelő helyen, a veszteségeket tárgyalják. Pedig nem minden a hozam. A biztonságot is meg kell becsülni. Az elmúlt évek válságának legfontosabb hozadéka talán a kockázatkezelés előtérbe kerülése. Bár arról korántsem beszélhetünk, hogy a kockázat témaköre már elfoglalta volna az őt megillető helyet a tőzsdei beszédben. Annak ellenére sem, hogy a kisbefektetőknek ma már vastag piacismereti kérdőíveket kell kitölteniük mielőtt a pénzüket elővehetnék.
Nincsenek könnyű helyzetben azok a hazai „kisbefektetők”, akik a megtakarításaikat eddig bankbetétekben hizlalták. Az elmúlt hónapok lankadatlan kamatcsökkentési periódusa ugyanis elolvasztotta a forint hagyományos carry előnyét, ráadásul a kamatadó és a pénzügyi tranzakciós illeték még ebből a hónapról hónapra, mondhatni kamatvágásról kamatvágásra zsugorodó tortaszeletből is egyre nagyobb falatkákat harap.
A hagyományosan családi piacnak tekinthető aranybefektetések sem muzsikálnak most valami jól. Pedig az aranyvásárlás még a nagymamáknak is kedvelt foglalatossága, amikor ballagnak az unokák. Nos, a jelenlegi eső trendben az arannyal tényleg érdemes megvárni a következő ballagást, s valahol 1000 dollár alatt keresni majd alkalmas beszállási pontot. Az elemzők egy része addig az aranyhoz képest az elmúlt hónapokban majd kétszeres esést produkáló ezüstöt ajánlja, de azért lássuk be, bármennyire is alul értékelt most a haloványabb nemesfém, nem egészen kockázatmentes ez az üzlet.
A tőkevédett befektetési alapok nyújthatnak manapság olyasféle szolid biztonságot, mint amit a békeévek családi ezüstje jelenthetett. Ilyen például az AEGON Ózon Éves Tőkevédett Befektetési Alap, amely a magyar állampapírokénak megfelelő biztonságot nyújt. Oly módon, hogy az egy jegyre jutó nettó eszközérték a tárgyév első forgalmazási napján nem lehet kisebb, mint a tárgyévet megelőző év első forgalmazási napján. Az alap opciókat vásárolhat, az opciók mögöttes eszköze gyakorlatilag bármilyen pénz- és tőkepiaci termék lehet, így például részvény, index, deviza, árupiaci termék. És a hozamcél az RMAX Index magyar diszkontkincstárjegy-index felülteljesítése, évente 3-5 százalékponttal.