2025 április 03

Terjed a fertőző májgyulladás Budapesten és környékén –Hétszer annyi a beteg, mint tavaly

Hétszeresére nőtt a hepatitis-A megbetegedések száma Budapest környékén – különösen Pest és Fejér megyében ugrott meg az esetszám. A fertőző májgyulladás főként a higiéniai szabályok be nem tartásával terjed, és bár a gyerekeknél általában enyhébb a lefolyása, a felnőttek körében súlyos esetek is előfordulnak – figyelmeztetnek a szakértők.

Fertőző májgyulladás tarol a fővárosban – Hétszeresére nőtt a hepatitis-A esetek száma

Riasztó ütemben terjed a hepatitis-A a fővárosban és környékén. Az idei év első hónapjaiban hétszer annyi beteget regisztráltak, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A májgyulladásos esetek száma különösen Budapesten, Pest és Fejér megyében ugrott meg. A Dél-pesti Centrumkórház megerősítette, hogy osztályukon jelentősen több hepatitis-A-val fertőzött beteget látnak el, közülük többen súlyos állapotban vannak, főként középkorúak, akiknek meglévő alapbetegségeik is vannak – számolt be a megbetegedések ugrászserű növekedéséről az RTL Híradó.

Higiénés okok állhatnak a fertőzés terjedésének háttérben

A szakértők szerint az oltás ebben a járványhelyzetben nem szükséges, mivel a hepatitis-A elsősorban a higiéniai szabályok be nem tartásával terjed – mutatott rá Póta György házi gyerekorvos. A vírus széklet útján fertőz, hosszú ideig képes túlélni tárgyakon, élelmiszereken is.

A gyerekek nem tudnak még jól kezet mosni, sokszor a szájukba vesznek különféle tárgyakat, emiatt körükben gyorsan terjed a vírus. Szerencsére náluk csak ritkán okoz súlyos tüneteket, sok esetben tünetmentesen zajlik le” – magyarázta Danielisz Ágnes, az NNGYK infekciókontroll főosztályvezetője.

Súlyos lefolyású esetek is vannak

A hepatitis-A lefolyása akár 4-6 hónapot is igénybe vehet, és bár sokaknál enyhébb tünetekkel jár, az idősebb vagy krónikus betegségekkel élők esetében komoly szövődmények is kialakulhatnak. Újhelyi Eszter immunológus szerint a betegség rendkívül megviselheti a szervezetet.

A fertőzés tünetei közé tartozik a hasfájás, hányinger, hányás, étvágytalanság, láz, ízületi és izomfájdalom, fáradékonyság, sötét vizelet, világos széklet, viszketés és sárgaság. A diagnózist vérvizsgálattal lehet megerősíteni.

Az RTL híradó megbetegedésről szóló videója ITT tekinthető meg.

Címlapkép forrása: Unsplash