
Ezerötszáz tonnás monstrum a skót tenger habjaiban
Pedig árapály erőművek működnek sokfelé a világon. A lehetőségek azonban változatlanul nagyok és egyelőre kihasználatlanok. Az Európai Bizottság becslése szerint ilyen típusú erőművek telepítésével 2050-ig csupán Európában 100 gigawatt villamos energiát lehetne megtermelni.
Az Atlantis Resources Ltd. hisz és a tőzsdén bizonyít
A tengerek és óceánok erejének hasznosítására sokféle technológia létezik. Az utóbbi időszakban előtérbe került egy, amely a tengervíz mozgásából állít elő energiát. Ez a megoldás azért is előnyös, mert az erre a forrásra épülő erőművek a nap minden percében képesek energiát termelni.
A szingapúri Atlantis Resources Ltd. a világ egyik legjelentősebb cége, amely ilyen erőműveket fejleszt elsősorban Nagy Britanniában. A vállalatnak ez idáig egyetlen egy megawattos turbinája működik tesztüzemben, ám olyannyira hisznek az eljárásukban, hogy a tőzsdén is meg akarják méretni magukat. Hisz a cég fő tulajdonosa, a részvények 45,7 százalékát birtokló Morgan Stanley is a cégben, elsősorban abban bízva, hogy a most még drága technológia lényegesen olcsóbb lesz.
Számítások szerint jelenleg egy megawatt energia előállítása 5,5 millió fontba kerül a tenger áramlás erejét kihasználó erőműben. Az Atlantis arra számít, hogy ezeket a költségeket az elkövetkező esztendőkben sikerül több, mint a felére csökkentenie, s akkor máris versenyképessé válik.
Kihívás a sós víz és a magas költség
Azt egyelőre nem közölte a cég, hogyan akarja csökkenteni a költségeket. Merthogy a tenger erejének energia termelésre fogása – a sós víz miatt – a mai napig meglehetősen nagy kihívás. A néhány, korábban balul sikerült kísérlet óvatosságra int.
Az Atlantis Resources alapvetően a brit vizekre koncentrál. A skóciai partokon, a szigetvilágban állítják üzembe egy megawatt kapacitású erőművüket. A csaknem 1500 tonnás tengeri monstrumnak, 18 méteres átmérőjű turbinája van, számítások szerint nagyjából ezer háztartást láthatna el energiával. Az Orkney-szigeteken, a European Marine Energy területén kell bizonyítania az alkalmasságát.
A tervek nem akármilyenek. Négyszáz ilyen berendezés üzembe állítása az elképzelés. A költségek pedig 2,2 milliárd eurót tesznek ki.
Komoly konkurenciát jelent a Siemens
Az Atlantis Resource Ltd-nek számolnia kell a konkurenciával is. Nem is olyan messze, az Észak Ír Strangford Lough Partjainál áll a tengerben a Siemens két megawattos turbinájának prototípusa. A tengerfenékhez rögzített, leginkább a szélerőművekéhez hasonlító turbinák erejét egy víz alatti búvárállomáson alakíthatják át energiává.
A felsorolt technológiák valóban huszonegyedik századiak. Jóllehet az árapály mozgásából származó energiát immár több száz éve használják energiatermelésre, jelentőségük a fosszilis energiahordozók készleteinek kimerülése miatti félelem erősödésével vált újra fontossá. Ismert, hogy Európa partjainál már háromszáz esztendővel ezelőtt is olyan malmok épültek, amelyek működtetéséhez az árapály mozgás szolgáltatta az energiát.
Reneszánszát élheti tehát a tengeri energiatermelés. Városok energiaellátást oldhatja meg ez a régóta hasznosított, ráadásul egyelőre korlátlan mennyiségben rendelkezésre álló energiaforrás.