2024 április 27

Ettől függ jövő héten a forint sorsa

A videó kattintásra indul

Változnak a befektetési trendek – fókuszban az ügyfelek igényei

Többek között az OTP Alapkezelő, a Fidelity, az Aberdeen, az Aegon és a Generali befektetési alapjai is elérhetők lesznek a Budapest Bank privátbanki ügyfélköre számára.

A Budapest Banknál ezzel az ügyfelek megváltozott befektetési igényeire adnak választ, akik vagyonukat igyekeznek minél inkább diverzifikálni, akár több alapkezelő között is megosztva. A belépési limit a privátbanki szolgáltatások igénybevételéhez továbbra is 25 millió forint.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”117″]

10 év, hétszer annyi ügyfél

Konkoly Miklós, a Budapest Alapkezelő vezérigazgatója, a BB Money+ privátbanki üzletágának vezetője a bankcsoport szerdai sajtóbeszélgetésén az elmúlt tíz év eredményeiről beszámolva elmondta: mára meghétszerezték privátbanki ügyfeleik számát, akik jelenleg közel 200 milliárd forint vagyont tartanak náluk.

A bank idén is komoly munkát fektetett privátbanki szolgáltatásai minőségének fejlesztésébe. Ennek eredményeképpen az értékpapírszámlák nyitásának ideje privátbanki és prémium ügyfelei számára 15 percre csökkent, december közepén pedig a pénzintézet internetbanki felületébe (Budapest Internetbank) integrálták az eddig külön működő Online Befektetési Rendszert is.

Közel 500 milliárdos vagyon

A privátbanki növekedés alapját adó Budapest Alapkezelőnél is jól alakult az idei év: a teljes kezelt vagyon 3,7 százalékkal 560 milliárd forintra emelkedett október végére, míg az alapokban kezelt vagyon 492 milliárd forintra nőtt, ami 2,9 százalékos növekedés tavaly év végéhez képest.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Az alapkezelő piaci részesedése a BAMOSZ adatai szerint 8,3 százalék, ami az ötödik legnagyobb eredmény a piacon. A legsikeresebb idei termékük a Budapest Prémium Esernyőalap volt, amelybe 2016. április 1-i indítása óta közel 20 milliárdos vagyon áramlott. A 2017 közepén indított Budapest USA Részvény Alap kiemelkedő, 8,2 százalékos hozamot ért el az azóta eltelt időben.

A Budapest Alapkezelő új növekedési forrása a pénztári vagyonkezelés. Ezen a területen nemrégiben szép sikert könyvelhettek el, amikor elnyerték az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár vagyonkezelésre kiírt pályázatát. Az elmúlt év során három pályázat eredményeképpen összesen mintegy 24 milliárd forintnyi pénztári portfolió került a kezelésükbe. 

Jelentősen nőtt a megtakarítók aránya

A Budapest Alapkezelő régóta foglalkozik a hazai lakosság megtakarítási szokásainak vizsgálatával. 2013 óta tartó kutatássorozatuk legújabb felmérésben ezúttal is érdekes tények derültek ki.

Az idei kutatás szerint a lakosság 53 százaléka rendelkezik megtakarítással: ez mintegy 20 százalékpontos növekedés az öt évvel ezelőtti adatokhoz képest.

Bár még mindig jellemző a lekötés nélküli vagy készpénz jellegű takarékoskodás, a befektetéssel rendelkezők is jóval többen vannak: 2013 óta 17 százalékról 30 százalékra nőtt az arányuk az összes megkérdezett között. 

A megtakarítók 25 százalékának kevesebb, mint 100 ezer forint félretett pénze van, 28 százalék 100 ezer és 1 millió forint közötti, míg 22 százalék 1 millió forint feletti összeggel rendelkezik. Körükben a legnépszerűbb befektetési forma továbbra is a bankbetét, illetve a megtakarítási számla. 

A befektetési alapok népszerűsége terén nincs nagy változás: idén 12 százalék volt azok aránya, akik rendelkeznek ilyen eszközzel. Ugyanakkor a befektetési alapokkal kapcsolatos tévhitek lassan eloszlóban vannak: míg öt évvel ezelőtt csak az összes megkérdezett 36 százaléka gondolta, hogy ezek az eszközök rendszeres, kisebb összegű megtakarítások elhelyezésére is alkalmasak, addig idén már 45 százalék mondta ugyanezt.