2024 november 16

Elon Musk szerint elkerülhetetlen a polgárháború

A közösségi média nagy szerepet játszott a bevándorlásellenes zavargások kirobbanásában, amelyek az Egyesült Királyság városait és településeit sújtják.

És a fő agitátor Elon Musk sem ül a háttérben.

A Tesla vezérigazgatója és az X tulajdonosa vasárnap azt posztolta a platformon, hogy „a polgárháború elkerülhetetlen”, válaszul egy posztra, amely az erőszakos tüntetéseket a „tömeges migráció és a nyitott határok” hatásainak tulajdonította.

Hétfőn a brit miniszterelnök szóvivője foglalkozott Musk megjegyzésével, és újságíróknak azt mondta, hogy „erre nincs semmilyen indok”.

Musk döntése, hogy felerősíti a bevándorlóellenes retorikát, rávilágít arra a szerepre, amelyet az interneten terjesztett hamis információk játszanak a valós erőszak szításában – ez a kérdés egyre nagyobb aggodalommal tölti el az Egyesült Királyság kormányát, amely kedden fogadkozott, hogy bíróság elé állítja a zavargások felelőseit, valamint online szurkolóikat.

Később kedden az észak-angliai Leedsben egy 28 éves férfi lett az első olyan személy, akit „faji gyűlöletet szítani szándékozó fenyegető szavak vagy viselkedés” online használatával vádoltak meg – közölte a brit koronai ügyészség. A vádak „állítólagos Facebook-bejegyzésekkel” kapcsolatosak – mondta Nick Price, a CPS jogi szolgálatokért felelős igazgatója közleményében.

Az elmúlt napokban a zavargók középületeket rongáltak meg, autókat gyújtottak fel és téglákkal dobálták a rendőröket. Felgyújtottak két észak- és közép-angliai Holiday Inn szállodát is, amelyekben feltehetően menedékkérőket szállásoltak el, akik kérelmükről szóló döntésre várnak. Több száz embert letartóztattak.

A zavargások a múlt héten törtek ki, miután szélsőjobboldali csoportok a közösségi médiában azt állították, hogy a három gyermek halálát okozó szörnyű késeléses támadás elkövetésével vádolt személy egy muszlim menedékkérő volt. Az online dezinformációs kampány a bevándorlók ellen irányuló felháborodást szította.

A gyanúsított, akit azóta a 17 éves Axel Rudakubana néven neveztek meg, a rendőrség szerint az Egyesült Királyságban született.

A támadással kapcsolatos hamis állítások azonban – Nagy-Britannia évtizedek, de valószínűleg minden idők legsúlyosabb, gyerekeket megkéselő tömeges támadása – gyorsan terjedtek az interneten, és még azután is egyre több nézőt vonzottak, hogy a rendőrség helyre tette a dolgokat.

Az Institute for Strategic Dialogue nevű agytröszt szerint július 30-án, a támadás másnapján, a délutáni órákra az állítólagos menedékkérő hamis neve csak az X-en több mint 30 000 említést kapott több mint 18 000 egyedi fiókból.

„A támadónak tulajdonított hamis név organikusan terjedt, de a platform algoritmusai is ajánlották a felhasználóknak” – áll az ISD közleményében.

„A platformok tehát olyan felhasználókhoz is eljuttatták a félretájékoztatást, akik egyébként talán nem lettek volna kitéve ennek, még azután is, hogy a rendőrség megerősítette, hogy a név hamis volt.”

A brit kormány szerint a botok, amelyek – állítása szerint – állami hátterű szereplőkhöz köthetők, felerősíthették a hamis információk terjedését.

Az „online bűnözés” elleni küzdelem


Bár a közösségi médiavállalatoknak megvannak a saját belső irányelveik, amelyek tiltják a gyűlöletbeszédet és az erőszakra való felbujtást a platformjaikon, sokáig küzdöttek ezek végrehajtásával.

„A probléma mindig is a végrehajtás volt” – mondta Isabelle Frances-Wright, az ISD technológiai szakértője a CNN-nek. „Különösen válság és konfliktus idején, amikor a tartalom hatalmas hullámzása tapasztalható, és ilyenkor az amúgy is törékeny tartalommoderációs rendszereik szétesni látszanak.”

Nem segít a helyzeten, hogy Musk maga is népszerűsített uszító tartalmakat az X-en, egy olyan platformon, amelyet az európai szabályozó hatóságok a múlt hónapban a felhasználók félrevezetésével és megtévesztésével vádoltak. Ha ő megteheti, mások miért ne tehetnék meg?

Például nem sokkal az Izrael elleni október 7-i Hamász-támadás és az azt követő gázai háború kitörése után az önjelölt „szólásszabadság abszolutista” nyilvánosan támogatott egy antiszemita összeesküvés-elméletet, amely a fehér felsőbbrendűség hívei körében népszerű. Musk később bocsánatot kért az általa „eddigi legostobábbnak” nevezett közösségi média-bejegyzéséért.

Az ő irányítása alatt az X lazított a tartalommoderációs politikáján, és számos korábban letiltott fiókot visszaállított. Ezek közé tartoznak olyan szélsőjobboldali figurák, mint Tommy Robinson, aki a brit tüntetéseket szító, ugyanakkor az erőszakos támadásokat bíráló posztok sorát tette közzé.

Az Egyesült Királyság kormánya a héten fogadkozott, hogy büntetőeljárást indít az „online bűnözés” ellen, és felszólította a közösségi médiavállalatokat, hogy lépjenek fel a hamis információk terjesztése ellen.

„A közösségi média rakétahajtóműveket tett alá… nemcsak a félretájékoztatás, hanem az erőszakra való bátorítás is” – mondta hétfőn Yvette Cooper brit belügyminiszter.

„Ez teljes szégyen, és nem folytathatjuk így tovább” – mondta a BBC Radio 5 Live rádiónak adott interjújában, hozzátéve, hogy a rendőrség az „online bűnözés” mellett az „offline bűnözést” is üldözni fogja.

Keir Starmer brit miniszterelnök a kabinet keddi ülésén azt mondta, hogy a CNN által látott felolvasólista szerint a zavargásokban – személyesen és online – részt vevők „a törvény teljes erejét meg fogják érezni, és gyors igazságszolgáltatás elé fognak állni”.