2025 április 24

Elképesztő tempóban pörög az ingatlanpiac – Átlagosan 64 nap alatt kelnek el a budapesti lakások

Látványosan felpörgött az ingatlanpiac Budapesten. A fővárosi lakásokat idén átlagosan 64 nap alatt el lehetett adni, míg tavaly ehhez még 110 nap kellett. A panellakásoknál még nagyobb volt a változás és harmadára csökkent az eladási idő. A megyei jogú városokban is gyorsult a tempó, ám a kisebb településeken egyre hosszabb ideig állnak a piacon a lakóingatlanok. Most érdemes eladni? 

Jelentősen lerövidült a lakások eladási ideje Budapesten

Látványosan felgyorsult a fővárosi ingatlanpiac az év első három hónapjában. Az ingatlan.com friss elemzése szerint a budapesti lakások átlagosan 64 nap alatt keltek el az idei első negyedévben, szemben a tavalyi 110 nappal – ez közel 40 százalékos csökkenés. A legnagyobb változás a panellakásoknál történt: ezek értékesítési ideje 91 napról mindössze 31 napra csökkent, tehát harmadára rövidült az eladási folyamat – olvasható az ingatlan.com elemzéséből.

A családi házaknál is gyorsult a tempó. Az értékesítési idő 168 napról 133 napra csökkent. A téglaépítésű lakások esetében 68 nap lett az új átlag. A szakértők szerint a kereslet élénkülését elsősorban az alacsonyabb hitelkamatok, a lakásfelújítási támogatások és a befektetési célú vásárlások hajtották.

A vármegyeszékhelyek vegyes kép rajzolódik ki az eladás terén

A nagyobb vidéki városokban is élénkült a piac. A megyei jogú városokban átlagosan 106 nap alatt keltek el az ingatlanok, ami 23 napos gyorsulást jelent éves szinten. A panellakások itt is hasonló utat jártak be, az értékesítési idő 101 napról 61 napra csökkent. A városi téglaépítésű lakásokat 90 nap alatt lehetett eladni, míg tavaly 118 napra volt szükség.

A kisebb településeken az eladási idő megnőtt

Ugyanakkor a kisebb települések piacán az eladási idő nőtt. A  községekben 178 napról 222 napra, a kisvárosokban pedig 160 napról 184 napra nőtt az értékesítési idő. Balogh László, az ingatlan.com vezető szakértője szerint a kisebb települések piacán lassabb az alkalmazkodás, a kereslet pedig szelektíven koncentrálódik a népszerűbb, központi lokációkra.

A szakértő úgy véli, hogy a most tapasztalt keresleti nyomás a második negyedévben enyhülhet, főként a saját célra vásárlók megjelenésével. Ők sokkal körültekintőbbek, és nem feltétlenül hajlandók elfogadni az emelkedő árakat, így a jövőben újra növekedhet az eladási idő, és lassulhat az árnövekedés is.

Címlapkép forrása: Unsplash