2025 január 07

Tudás és innováció: MKIK és KIM a vállalkozásokért

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közös célja, hogy a magyar gazdaság tudásalapúvá váljon – hangsúlyozta Hankó Balázs innovációs miniszter hétfőn, a Vállalkozói Innovációs Tanács ülését megelőző sajtótájékoztatón. Ezért kiemelten fontos a tudás fejlesztése.

Felsőoktatás és szakképzés: az alapoktól a versenyképességig

Hankó Balázs kiemelte, hogy az elmúlt években sikeresen átalakították a felsőoktatást, a kutatási és innovációs tevékenységeket, valamint a szakképzést. Ez a megújulás nemcsak az egyetemek nemzetközi rangsorban való előretörését segíti, hanem a gazdaságot közvetlenül támogató képzések kialakítását is.

– „A cél, hogy az egyetemek szoros együttműködést alakítsanak ki a gazdasági és társadalmi szereplőkkel, így biztosítva a munkaerőpiac igényeinek megfelelő képzéseket” – emelte ki a miniszter.

A magyar szakképzésben az MKIK-val való partnerségnek már komoly hagyományai vannak. Ennek eredményeként a szakképzés ma gazdaság- és munkaerőpiac-érzékenyebb, mint valaha. Az együttműködés célja, hogy tovább erősítse a képzések gyakorlati jellegét és a munkaerőpiaci igények kiszolgálását.

Innovációs pályázatok a KKV-k támogatására

Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy a gazdasági növekedés kulcsa a vállalkozások innovációs képességének növelése. Az innovatív kis- és középvállalkozások (KKV) hatékonyabbak, versenyképesebbek, magasabb béreket kínálnak, és hozzájárulnak az export növeléséhez.

A miniszter elmondta, hogy idén összesen 215 milliárd forint értékben írnak ki innovációs pályázatokat, amelyekből 131 milliárd forint közvetlenül magyar vállalkozásokhoz jut. Ezek a támogatások lehetőséget biztosítanak a KKV-knak arra, hogy technológiaintenzív szakaszba lépjenek, és így még nagyobb többletértéket teremtsenek.

Tudásalapú kamara és vállalkozásfejlesztés

Nagy Elek, az MKIK elnöke szerint a magyar vállalkozások versenyképességének kulcsa egy tudásalapú kamara működése.

– „A tudásalapú kamara a vállalkozásokat segíti abban, hogy technológiaintenzív szakaszba lépjenek, ezzel növelve versenyképességüket és gazdasági súlyukat” – hangsúlyozta Nagy Elek.

Az MKIK felméréseket végez a vállalkozások körében annak érdekében, hogy még hatékonyabbá tegye a felnőttképzést és a szakképzést, valamint ösztönözze az innovációt.

A jövő: tudás, innováció és együttműködés

A KIM és az MKIK együttműködése egy olyan gazdasági környezet kialakítását célozza, amelyben a magyar vállalkozások innovációval és tudásalapú működéssel érhetnek el fenntartható fejlődést. Ez nemcsak a gazdasági növekedést, hanem a munkaerőpiac stabilitását és a magyar gazdaság versenyképességét is biztosítja a jövőben.