2025 január 06

Továbbra is erős a foglalkoztatottság Magyarországon

Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár szerint továbbra is stabilan magas a foglalkoztatottság hazánkban, amely a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján közel 4,7 millió dolgozót jelentett 2024 novemberében. Bár minimális csökkenés tapasztalható az előző év azonos időszakához képest, ez elsősorban a 2023 őszén mért történelmi foglalkoztatottsági csúcsnak tudható be.

Az uniós átlagot meghaladó magyar foglalkoztatottság szilárd alapot biztosít a gazdaság számára, elősegíti a fogyasztás bővülését, támogatja a gazdasági növekedést, és hozzájárul az ország versenyképességének javításához. Az államtitkár kiemelte, hogy a kormány elsődleges célja, hogy mindenki számára biztosítsa a munkavállalás lehetőségét, legyen szó fiatalokról, anyákról, idősekről vagy nyugdíj melletti dolgozókról.

Dinamikus béremelkedés és új bérmegállapodások

Czomba Sándor hangsúlyozta, hogy a kormány munkája nemcsak a foglalkoztatás növelésében, hanem a bérek dinamikus emelkedésében is megmutatkozik. Az elmúlt években az átlagbér több mint háromszorosára nőtt, és a minimálbér 2010-hez képest jelentősen emelkedett. A 21 pontból álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv részeként történelmi jelentőségű hároméves bérmegállapodás született, amelynek eredményeként a minimálbér 2027-re 40 százalékkal nőhet.

A megállapodás szerint 2025-ben a minimálbér 290 800 forintra, 2026-ban 328 600 forintra, 2027-ben pedig 374 600 forintra emelkedik. A kormány támogatást nyújt a munkáltatóknak a megnövekedett szociális hozzájárulási adó befizetésében, „csúsztatott” fizetési rendszer bevezetésével.

Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv és a jövő tervei

Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv 4000 milliárd forintot juttat a családok és vállalkozások számára, amelynek célja, hogy növelje a jövedelmek vásárlóerejét és a gazdaság teljesítményét. Az intézkedések között szerepel a munkáshitel program elindítása, a gyermekek után járó családi adókedvezmények megduplázása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatását célzó Demján Sándor Program.

A kormány szerint ezek az intézkedések nemcsak a családok anyagi biztonságát erősítik, hanem a gazdaság bővüléséhez is hozzájárulnak, hiszen a KKV-szektor a foglalkoztatottak 72 százalékának biztosít megélhetést. Az intézkedések célja, hogy 2025 a családok és vállalkozások sikereinek éve legyen, miközben a magyar gazdaság 3 százalék feletti növekedést ér el