2025 január 20

Mekkora lakással tervezhetnek az átlagfizetésű húszas, harmincas fiatalok?

  • A fővárosban a 40 négyzetméternél kisebb garzonlakások kínálati átlagára 33,9 millió forint volt márciusban. A vármegyeszékhelyeket pedig 10,1-33,9 milliós garzon ár jellemzi. 
  • A 40-60 négyzetméteresek lakások átlagára a fővárosban 45,9 millió forint, a vármegyeszékhelyeken pedig 13,9-39,9 millió forintot kell fizetni egy ugyanekkora ingatlanért. 
  • A lakásvásárlást tervező huszonéves fiatalok nettó átlagfizetése a legfrissebb hivatalos adatok szerint 294 ezer forint, a harmincasoké 366 ezer forint volt, amelyre lakáshitel-törlesztést vállalhatnak. Bár az adósságfék-szabályok alapján a legtöbb esetben a nettó fizetés felét lehet egy-egy hónapban hitelre fordítani, érdemes óvatosabbnak lenni. Ráadásul a banki gyakorlat szerint sem feltétlenül tudnak elmenni a falig a hitelfelvevők.
  • Van segítség arra, hogy a lakásvásárlást tervezők ki tudják választani a számukra legoptimálisabb finanszírozási megoldást. 

Bár a mostani, korábbinál bizonytalanabb gazdasági környezet miatt visszafogottabb az érdeklődés a lakások és a lakáshitelek iránt. Alapvető keresletet generáló élethelyzetek azonban mindig jelen vannak, mint például a szülői házból az első saját otthonba költöző fiatalok lakásvásárlása vagy éppen a gyermeket vállaló ifjú házaspárok továbblépése eggyel nagyobb lakásba. A money.hu azt vizsgálta meg, hogy a húszas és harmincas korosztálynak az átlagfizetések alapján milyen lehetőségei vannak egy legfeljebb 40 négyzetméteres és egy 40-60 négyzetméteres használt lakás megvásárlására.

Itt tartanak a nettó fizetések és a lakásárak

Az érintett két korosztályból a 20-29 évesek – kedvezmények nélküli – átlagfizetése a legfrissebb hivatalos adatok szerint tavaly 294 ezer forintot tett ki, a 30-39 éveseké pedig meghaladta a 366 ezer forintot. Az ingatlan.com adatai szerint március közepén Budapesten a 40 négyzetméternél kisebb alapterületű garzonlakások átlagosan 33,9 millió forintba kerültek. Természetesen a fővároson belül jelentős eltérések vannak, a legnagyobb kínálattal rendelkező két városrészt, a VIII. és a XIII. kerületet 31,5 millió és 36,9 milliós összeg jellemezte. A legolcsóbb kerületekben, a XXIII.-ban és a XX.-ban pedig 24,4 millió és 25,7 millió forintos kínálati átlagárra számíthatnak a lakásvásárlást tervező fiatalok. A vármegyeszékhelyek között szintén jelentős különbségek vannak, hiszen 10,1-33,9 millió között szóródnak a garzonlakások átlagárai: Salgótarján a legolcsóbb, Győr pedig a legdrágább. Emellett a debreceni lakáspiacon 28,9 millió forintért, a szegedin 27 millióért, a miskolcin pedig 16,4 millióért kínálják a hasonló méretű ingatlanokat. 

Azok a 30-39 éves, gyermeket nevelő vagy gyermekvállalást tervező házaspárok, akik 40-60 négyzetméteres lakás megvásárlását tervezik, Budapesten 45,9 millió forintos átlagárral kalkulálhatnak. A legolcsóbb városrész ebben a kategóriában is a XXIII. kerület, ahol 33,7 millió forintért hirdetik ezeket az ingatlanokat, a legdrágább az V. kerület, ahol majdnem 80 millió forint az átlag. A vármegyeszékhelyeken a salgótarjáni 13,9 millió és a győri 39,9 millió forint a két véglet. 

A Hitelintézővel megtalálják a legoptimálisabb megoldást

Az átlagfizetések alapján a húszas és a harmincas korosztály tagjai a túlzott eladósodás megakadályozását szolgáló adósságfék-szabályok szerint az átlagfizetésük alapján elméletileg 147 ezer, illetve 183 ezer forintos hiteltörlesztést vállalhatnak, vagyis a kerestük felét fordíthatják erre. Ugyanakkor a money.hu szakértői kiemelik, hogy nem szabad kifeszíteni a családi büdzsét, azaz a keresethez mérten inkább 25-40 százalékos mértékig érdemes csak eladósodni. Ráadásul a bankok sem mindig adják meg a maximumot.
A lakásvásárlást tervező fiataloknak nagy segítség lehet a lehetőségeik pontos felmérésében s az ingatlan.com Hitelintéző szolgáltatása, amely néhány adat megadása után minden lakáshirdetésnél megmutatja, hogy az önerőt, az összes igénybe vehető állami támogatást és a piaci hiteleket is figyelembe véve meg tudják-e vásárolni a kiszemelt ingatlant. A hitelintézős kalkuláció tehát megmutatja az érintetteknek, hogy melyik a számukra  legoptimálisabb finanszírozási kombináció. 

A fiataloknak érdemes számolniuk még azzal is, hogy a kínálati árból alkudhatnak, ugyanis jelenleg a lakások iránti kereslet visszaesett a korábbi időszakhoz képest. A sikeres alku és egy jól megválasztott finanszírozás milliós megtakarítást jelenthet összességében.

Fotó: Shutterstock