
Egyre kevesebb a hitel Kínában
A kínai jegybank szerdán közölte, hogy a bankok 905,7 milliárd jüan (130,24 milliárd dollár) értékben folyósítottak új hiteleket februárban, ami meghaladja az egy évvel korábbi 885,8 milliárd jüant. Elemzők azonban 1100 milliárd jüant vártak a rekordmagas januári 3340 milliárd jüan után.
Az várható volt, hogy februárban jóval kevesebb hitelt helyeznek ki a bankok, mert általában év elején szoktak ráerősíteni a hitelezési tevékenységre, hogy minél jobb ügyfeleket szerezzenek és növeljék piaci részesedésüket. Ám az új hitelek vártnál erősebb visszaesése, különösen a lakossági hitelek esetében, valószínűleg a járvány hatását tükrözi.
Februárban számos bankfiók és vállalat felfüggesztette tevékenységet a járvány megfékezését célzó szigorú intézkedések következtében, és az ingatlanpiac is leült. A lakossági hitelek állománya februárban 413,3 jüannal csökkent, míg januárban 634,1 milliárd jüannal emelkedett.
A vállalatok a januári 2860 milliárd jüan után februárban 1130 milliárd jüan hitelt vettek fel. Dacára a mozgásszabadságot széles körben korlátozó intézkedéseknek a kinnlévő hitelek állománya januárban és februárban egyaránt 12,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest, összhangban az elemzői várakozásokkal.
A teljes társadalmi finanszírozás (TSF) – a gazdaságban kihelyezett hitelek legátfogóbb mérőszáma – 855,4 milliárd jüanra rúgott februárban, ami kevesebb mint hatoda a januári 5070 milliárd jüannak. Ezzel együtt éves összevetésben mindkét hónapban 10,7 százalékkal nőtt a TSF. Elemzők 1600 milliárd jüanra számítottak februárról.
Februárban az azonnal felhasználható készpénz és a látra szóló betétek, valamint a lekötött betétek egyenlegét tartalmazó M2 pénzmennyiség éves összevetésben 8,8 százalékkal nőtt. Elemzők 8,5 százalékra számítottak a januárban mért 8,4 százalék után.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.