2025 április 29

Egyre durvább az MSCI pletyka

Csak nem szabadul az MSCI pletykától a magyar piac. Az elmúlt hetekben hol búvópatakként csörgedezett, hol meg gejzírként tört fel a „hír”, hogy a Magyar Telekom kikerülhet az MSCI feltörekvő piaci indexkosarából.

Emlékezhetünk, hogy ez az index tavaly ősszel került az érdeklődés középpontjába, amikor a Richter kiesett a kosárból, s a benchmarkot követő intézményi befektetők kitárazása nyomán 15 százalékkal esett a részvény árfolyama. Az idén tavaszi felülvizsgálat végül nem lökte ki a kosárból a Magyar Telekomot,  igaz, a Richter sem tudott visszakapaszkodni, ellenben az OTP időlegesen  eladói nyomás alá került a súlycsökkenés miatt.

A pletyka természete azonban olyan, hogy hiába derül ki róla, hogy alaptalan. Máshol, másutt, újból felütheti a fejét. Ezúttal is új formát öltött a híresztelés. Amíg korábban a likviditásra fókuszáltak a piaci szereplők, most a piaci kapitalizáció került célkeresztbe. Sőt, immár az a lehetőség is szóba került, hogy az Mtelekom esetleges kiesése az OTP-t és a Mol-t is érzékenyen érintené, amennyiben két papírból már nem lehetne majd magyar indexet számolni. Ami automatikus kiesésüket jelentené a kosárból.

Miről van szó? Az MSCI a mid-cap papírokra 2,375 milliárd dolláros minimális kapitalizációt (az árfolyam szorozva a részvény darabszámmal) ír elő, a közkéz-hányaddal korrigált értékre pedig ennek felét, 1,188 milliárdot – magyarázta Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője. Hozzátéve: az MSCI ezt a kritériumot az adott döntést megelőző hónap (legutóbb április) utolsó 10 kereskedési napjának egy véletlenszerűen kiválasztott napja alapján vizsgálja. Legutóbb az április 17-ei napot nézte az MSCI, ekkor még rajta volt a Telekomon az osztalék, így a kapitalizációja csak 18 százalékkal múlta alul az abszolút kritériumot. Mivel van a rendszerben egy 33 százalékos puffer, ezért a papír nem került ki az indexből.

Észre kell azonban venni – folytatta -, hogy a Telekom mostani árfolyama alapján 30 százalékkal múlja alul az MSCI kapitalizációs kritériumát, így bizony rezeg a léc. A legközelebbi index felülvizsgálat augusztus közepén lesz (ekkor csak a kapitalizációt vizsgálja az MSCI, a likviditást pedig félévente). Tehát a júliusi utolsó 10 kereskedési nap árfolyama számít majd (július 17-30 között). Ezek alapján, ha 340 forint alatt lesz a Telekom árfolyama a véletlenszerűen kiválasztott július végi napon, akkor kikerülhet az indexből augusztus végével (augusztus közepén lesz erről bejelentés). A 340 forintos értékhatár persze függ az USD/HUF árfolyamtól is, ha ugyanis a mostani 224-es szintről gyengül a forint, akkor magasabban lesz ez a küszöb. Most 351 forint a Telekom árfolyama, tehát folyamatosan rezeg a léc.

Egyáltalán nem biztos azonban, hogy ennyire forrón eszik a kását. Arra is felhívták a figyelmünket elemzők, hogy az MSCI döntési mechanizmusa korántsem annyira letisztult, mint amit a nyilvános kritériumok mutatnak. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján azt lehet mondani, hogy lehetnek a kívülálló számára rejtett szempontok. Annál is inkább, mert maga az index is több ezer tagot számlál, s a belépésre váró, nagyjából 50 ezernyi instrumentum tolongása is szembetűnő. Minden mozgásban van tehát az MSCI házatáján.

És a Magyar Telekom esetében az osztalék kiárazódása utáni, úgymond árfolyamkarbantartó pletykákkal sosem árt vigyázni. Mert ezek már szinte kötelező kellékei ennek a papírnak.