2025 április 18

Durva zuhanás a piacokon

A kereskedés kezdetén a londoni FTSE-100 index 2,22 százalék, a frankfurti DAX index 3,14 százalék, a párizsi CAC-40 index 2,99 százalék veszteséget mutatott. Az euróövezeti EuroStoxx50 index 2,94 százalék, az európai FTSE Eurofirst 300 index 1,87 százalék eséssel kezdett.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe 24 000,54 ponton nyitott csütörtökön. A szerdai záró értékéhez képest nem változott.

Az euró árfolyama 0,07 százalékkal, 1,0787 dollárra emelkedett.

Csütörtökön az olaj ára folytatta az esést: a szerdai öt százalékos csökkenés után csütörtökön az európai kereskedés kezdetén a Brent nyersolaj 5,29 százalék, az amerikai WTI nyersolaj 4,70 százalék veszteséget mutatott. A Brent legközelebbi kontraktusát a határidős piacon hordónként 32,52 dolláron, a WTI legközelebbi kontraktusát pedig 32,38 dolláron jegyezték.

Az arany ára kismértékben emelkedett, az azonnali piacon 0,36 százalékkal, unciánként 1097,40 dollárra, a határidős piacon a legközelebbi kontraktus pedig 0,48 százalékkal unciánként 1097,10 dollárra.

Erre figyelnek ma

Európában a novemberi német kiskereskedelmi forgalom, a novemberi ipari megrendelések alakulása, valamint az euróövezet novemberi munkanélküliségi adatai, illetve novemberi kiskereskedelmi forgalma vonhatja magára az értékpapír piaci befektetők figyelmét. Az Egyesült Államokban a munkanélküli segélykérelmek heti alakulását teszik közzé csütörtökön.

Elemzői várakozások szerint a német ipari megrendelések 0,2 százalékkal nőttek az előző havihoz képest novemberben az októberi 1,8 százalék után és 1,2 százalékkal éves bázison 1,4 százalék után.

Az euróövezetben a várakozások szerint 10,7 százalékon stagnált a munkanélküliség novemberben, a kiskereskedelmi forgalom pedig 0,2 százalékkal nőtt havi bázison az októberi 0,1 százalék csökkenés után. Éves összevetésben 2 százalékkal nőtt novemberben az októberi 2,5 százalék után.

Nagy a baj Kínában

Csütörtökön az ázsiai indexek nagy veszteséggel indították a globális kereskedési napot, miután Kínában küszöbértéket meghaladó árfolyamesés miatt a héten már másodszor állította le a kereskedést a tavaly bevezetett automatikus „circuit breaker” mechanizmus.

A kínai tőzsdék alig 30 perc kereskedés után álltak le, mivel a sanghaji és sencseni piacokon jegyzett legfontosabb részvények árfolyamát követő CSI300 index esése átlépte a 7 százalékos küszöbértéket. A csütörtöki így a legrövidebb kereskedési napként vonul be a kínai értékpapír piac 25 éves történetébe.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

A sanghaji Composite index 7,32 százalékos, a sencseni Composite index 8,35 százalékos, a CSI300 index pedig 7,21 százalékos eséssel fejezte be a napot. A hongkongi Hang Seng index a kereskedés vége előtt 2,76 százalék, a tokiói Nikkei225 index 2,33 százalék, a Topix index 2,08 százalék, a szöuli Kospi index pedig 1,10 százalék veszteséget mutatott.

A kínai tőzsdék esését elemzői vélemények szerint a jüan árfolyamának újbóli gyengülése váltotta ki.

A kínai jegybank, spekulánsokat okolva az árfolyamok „abnormális” alakulásáért, az előző napinál 0,5 százalékkal alacsonyabban állapította meg csütörtökön a jüan referencia árfolyamát a dollárral szemben. Ez volt a legnagyobb mértékű módosítás az augusztusi 2 százalék óta – ami akkor szintén nagy kilengést okozott a piacokon.

Mi jöhet Budapesten?

A Budapesti Értéktőzsde kereskedését csütörtökön a negatív nemzetközi hangulat befolyásolja az elemzők szerint.

Ballai Zoltán, a Raiffeisen Bank üzletkötője elmondta: nagyon rossz a nemzetközi hangulat, az ázsiai tőzsdék éjjel nagy mínuszban voltak, ez előbb-utóbb hatással lesz a budapesti börzére is. Hozzátette, hogy eddig a magyar piac jól tartotta magát, ám kérdés, meddig marad ez így. A nap folyamán amerikai munkanélküliségi adatot is nyilvánosságra hoznak, ami szintén hatással lehet a hazai kereskedésre.

Az Equilor Befektetési Zrt. szintén gyengébb nyitást vár a magyar tőzsdén, miután az ázsiai indexek hevesen reagáltak arra, hogy a mindössze 30 percnyi kereskedés után fel kellett függeszteni a kereskedést a a sanghaji és a sencseni tőzsdéken.

Az elemzésben megjegyezték, hogy a hét eddigi részében a magyar piac nem követte a nemzetközi piacokon zajló trendeket, míg ugyanis a világ tőzsdéi jelentős esést könyvelhettek el a hét eleje óta, a BUX blue chipje jól teljesítettek.

Így zártak tegnap

Szerdán az európai indexek veszteséggel zártak, a londoni FTSE-100 1,04 százalékkal, 6073 pontra, a frankfurti DAX index 0,93 százalékkal, 10 214 pontra, a párizsi CAC-40 index 1,26 százalékkal, 4480 pontra esett. Az euróövezeti EuroStoxx50 index 1,26 százalékkal, az európai FTSE Eurofirst 300 index 1,27 százalékkal gyengült.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 139,15 pontos, 0,58 százalékos emelkedéssel, 24 000,54 ponton zárt szerdán.

Szerdán az amerikai tőzsdék is nagy veszteséggel zártak, részben az olajárak nagy esését követve, részben pedig az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed decemberi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvében foglaltak miatt. A jegyzőkönyv tanúsága szerint a döntéshozók aggodalmukat fejezték ki a makacsul alacsony infláció, valamint a dollár erős árfolyamának gazdasági növekedést fékező hatása miatt.

Legnézettebb Tartalmak