Donor Zrt. – Egy rejtélyes cég melynek magyar tulajdonosa 15-ször gazdagabb Mészárosnál
Nem mindennapi hír kapott szárnyra a napokban, amely szerint két Magyarországon bejegyzett cég, a Brasil Zrt. és a Donor Zrt. tulajdonában több mint 13 ezer milliárd forintnyi brazil államkötvény található. Ez az elképesztő összeg papíron T. János Györgyöt, a cégek tulajdonosát az ország leggazdagabb emberévé tenné. A hatalmas vagyon azonban kérdéseket vet fel, és számos furcsaságot rejt magában, ami elgondolkodtató lehet a nyilvánosság számára.
A Rejtély Kialakulása
A G7 gazdasági portál hozta nyilvánosságra, hogy a Brasil Zrt. és a Donor Zrt. mérlegeiben összesen 13 491 182 115 ezer forintnyi befektetett pénzügyi eszközt tüntettek fel. Mindkét cég tulajdonosa a Máltán élő magyar üzletember, T. János György, akinek neve eddig ismeretlen volt a gazdasági elit körében. A Donor Zrt. részletei különösen érdekesek, hiszen a 2023-as mérlegében 6 534 015 000 ezer forint értékű pénzügyi eszközt szerepeltetnek, amely a cég beszámolójában feltüntetett információk szerint egyetlen darab, 2036. szeptember 30-án lejáró brazil államkötvény.
A Brasil Zrt. mérlege szintén jelentős, 6 957 164 000 ezer forintnyi befektetett pénzügyi eszközt tartalmaz, és az államkötvény leírása szinte teljesen megegyezik a Donor Zrt. esetében látottakkal. Mindez összességében elképesztő vagyonösszeget eredményez, amely messze meghaladja a Magyarországon megszokott gazdasági mércéket.
Donor Zrt. Tulajdonos – A Vagyon Mértéke és Jelentősége
Ha az említett 13 ezer milliárd forintos vagyon valós lenne, T. János György hatalmas fölénnyel vezetné a Forbes által összeállított 50 leggazdagabb magyar listáját, amelyen tavaly Mészáros Lőrinc volt az első helyen, vagyonát több mint 22-szer meghaladva. A Donor Zrt. és a Brasil Zrt. együttes vagyonértéke megegyezne a lista összesített vagyonával, ami egyértelműen megdöbbentő lenne.
Nemzetközi szinten T. János György 38,2 milliárd dolláros vagyonnal a Forbes globális milliárdos listájának 37. helyére kerülne, megelőzve a Lidl és Kaufland tulajdonosát, Dieter Schwarz-ot. Sőt, még a világ leggazdagabb magyarját, Thomas Péterffy-t is megelőzné, akinek a vagyona az amerikai Forbes szerint 34 milliárd dollár körül mozog.
A Furcsaságok Nyomában
Bár a számok lenyűgözőek, a cégek beszámolói számos kérdést vetnek fel. A kiegészítő mellékletek alapján mindkét cég hibernált állapotban van, ami jogilag értelmezhetetlen helyzet. A Donor Zrt. esetében a G7 nyomozása ráadásul arra is rámutatott, hogy a mérlegekben feltüntetett 2036-os lejáratú brazil államkötvények valójában nem léteznek. Ha ezek a kötvények valódiak lennének, a két cég állománya a teljes brazil államadósság közel 2,5%-át tenné ki, ami szintén nehezen elképzelhető.
Felmerülhet az is, hogy esetleg elírás történt, és a beszámolóban feltüntetett összegek nem ezer, hanem egy HUF-ban értendők. Ezt azonban megcáfolja az, hogy a cégek alapítói határozatában is konzisztensen ezer forintban tüntették fel az értékeket.
További Árulkodó Jelek
Az ügy még rejtélyesebb, ha figyelembe vesszük, hogy a cégek beszámolóihoz nem csatoltak könyvvizsgálói auditot tanúsító dokumentumokat. Ez különösen szokatlan egy ekkora méretű vagyon esetében, bár a cégek méretük alapján nem kötelezettek ilyen auditálásra.
Az egész történet komoly kérdéseket vet fel, amelyekre a válaszok egyelőre homályosak. T. János György papíron az ország leggazdagabb embere lehetne, de a valóság ennél sokkal bonyolultabbnak tűnik. A cégek, a Donor Zrt., körüli furcsaságok további vizsgálatokat igényelnek, hogy fény derüljön arra, mi állhat a szokatlan adatok mögött. Az ügy nemcsak a gazdasági szereplők, hanem a közvélemény figyelmét is felkeltette, és várhatóan még sokáig beszédtéma marad. (Forbes)