2025 május 18

Csökkent az éves infláció júliusban

Az alacsony éves árnövekedés fő oka a háztartási energia árak jelentős mérséklése. A tartós fogyasztási cikkek körében szintén árcsökkenés történt, mialatt a szeszes italok, dohányáruk, az élelmiszerek és a szolgáltatások átlag felett drágultak egy év alatt.

1 hónap alatt – 2013. júniushoz viszonyítva – a fogyasztói árak átlagosan 0,3%-kal csökkentek. Ezen belül az élelmiszerek ára 1,4%-kal csökkent, ami meghatározóan az idényáras élelmiszerek – burgonya,  friss zöldség, gyümölcs – 11%-os árcsökkenésének következménye. Szintén mérséklődött a tojás (3,4%),  a liszt (3,2%), a párizsi, kolbász (1,7%) és a cukor (1,4%) ára. Drágult a sertéshús (2,1%), a csokoládé, kakaó (1,6%) és a sajt (1,4%). A legnagyobb mértékben az egyéb cikkek drágultak (ide tartoznak: lakás-, háztartás- és testápolási cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek), 0,6%-kal, ezen belül a járműüzemanyagokért 1,3%-kal kellett többet fizetni. Szintén árnövekedés volt megfigyelhető a szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások (0,3-0,3%) esetében. Ez utóbbin belül, az üdülési szolgáltatások 6,7%-kal drágultak, mialatt a szemétszállítás csoportjában 5,9%-os árcsökkenés volt megfigyelhető, a kéményseprés és a szennyvízszippantás díjának júliusi csökkentése nyomán. A nyári kiárusítások következtében a ruházkodási cikkekért átlagosan 2,3%-kal kellett kevesebbet fizetni.

Csökkent a háztartási energia ára is, 0,4%-kal, ezen belül a palackos gázért 6,8%-kal kellett kevesebbet fizetni. A tartós fogyasztási cikkek esetében kisebb mértékű, 0,3%-os árcsökkenés volt megfigyelhető.

A víz, a csatorna, valamint a szemétszállítás díjának júliustól hatályos csökkentése az augusztusszeptemberi árindexben fog megjelenni, míg a palackos gáz, a szennyvízszippantás és a kéményseprés esetében már a júliusi árindex tartalmazza azt. Ennek oka, hogy az eddigi gyakorlatnak megfelelően az árváltozás akkor kerül kimutatásra az árindexben, amikor a fogyasztóknak az új árat tartalmazó számlát ki kell egyenlíteni. A palackos gáz esetében a tavaly decemberi árakhoz képest, míg a víz- és csatornadíjak, valamint a szennyvízszippantás díja a januári összeghez képest csökkentek tíz százalékkal, míg a szemétszállításért a tavaly áprilisi ár legfeljebb 4,2 százalékkal megemelt összegének 90 százalékát kérhetik el a szolgáltatók.

12 hónap alatt, 2012. júliushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 2,8%-kal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt az idényáras élelmiszerek (11,1%) ára, valamint a sertéshús (6,8%), a sajt (5,7%), az étolaj (4,9%) és a száraztészta (2,9%) is drágult. Árcsökkenés következett be többek között a tojás (11,5%) és a cukor (6,8%) esetében. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 8,6%-kal emelkedett a szeszes italok, dohányáruk ára is. A szolgáltatások esetében szintén átlag feletti volt az árnövekedés (3,5%), ezen belül a helyi tömegközlekedés ára 5,3%-kal került többe.

Az egyéb cikkek átlag alatt drágultak (1,7%), ezen belül a járműüzemanyagok ára 0,9%-kal nőtt. A tartós fogyasztási cikkekért 2,1%-kal kellett kevesebbet fizetni. A ruházkodási cikkek ára átlagosan 0,2%-kal csökkent. A háztartási energia esetében szintén árcsökkenés (8,8%) volt megfigyelhető. Ez utóbbin belül a palackos gázért 7,4, a vezetékes gázért, az elektromos energiáért és a távfűtésért egyaránt 10%-kal kellett kevesebbet fizetni 2012. júliushoz képest.

Az EU 27 tagországában 2013. júniusban a fogyasztói árak – a harmonizált előzetes adatok szerint – átlagosan 1,7%-kal voltak magasabbak, mint 2012. júniusban. A legkisebb árváltozást Görögországban (-0,3%), valamint Lettországban és Lengyelországban (0,2-0,2%), a legnagyobbat Romániában (4,5%) és Észtországban (4,1%) mérték.