2025 január 10

Bükkösök veszélyben: így mentheti meg a természetet a tudatos erdőgazdálkodás!

A magyar erdők fenntartható kezelése és bővítése a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás jegyében valósulhat meg – emelte ki Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából rendezett erdészeti konferencián. Az esemény fókuszában a bükk, mint az egyik legfontosabb hazai fafaj, és annak megőrzése állt.

A „Bükk és bükkösök Magyarországon – egy különösen veszélyeztetett fafaj és társulásainak perspektívái” című konferencia nyitóbeszédében Zambó Péter hangsúlyozta, hogy a bükk a magyar erdők szimbolikus és gazdaságilag is jelentős fafaja. Ez a fafaj különösen érzékenyen reagál a klímaváltozásra, és pontos indikátora a környezeti változásoknak. A bükk jelentősége mind az ország faanyagszükségletének biztosításában, mind pedig a természetvédelmi szempontok érvényesítésében kulcsfontosságú, ezért a megőrzésére irányuló erőfeszítések elengedhetetlenek – figyelmeztetett az államtitkár.

Természetvédelem és gazdasági érdekek harmóniája

A bükkösök Magyarország erdőállományának 6%-át teszik ki, de Natura 2000-es és védett területeken ez az arány már 12%-ra nő. Az erdőrezervátumokban a bükkösök jelenléte eléri a 30%-ot, így kiemelt szerepet kapnak a természetvédelemben. Zambó Péter szerint a klímaváltozás várhatóan jelentős hatást gyakorol ezekre az élőhelyekre, ezért elengedhetetlen a kutatók, gazdálkodók és természetvédők szoros együttműködése.

Az elmúlt években pozitív előrelépés történt: jelentősen nőtt az idős, száz évnél idősebb bükkösök aránya. Ezek az erdők változatos élőhelyet biztosítanak számos faj számára, és fontosak az ökoszisztémák egészsége szempontjából.

Kutatás és tudatos erdőkezelés

A konferencián bemutatott, több mint száz szakember által készített új bükk-monográfia átfogó képet nyújt a faj állapotáról, jövőjéről és a megőrzéshez szükséges lépésekről. Zambó Péter kiemelte, hogy ez a szakkönyv nemcsak az erdőgazdálkodók, hanem a természetvédők számára is nélkülözhetetlen útmutató lehet.

A jövő erdeinek kialakításában a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás és a fenntarthatóság alapelvei kell, hogy vezéreljék az erdőgazdálkodást. Az Agrárminisztérium szakértői a tudományos eredményekre támaszkodva dolgoznak ki hosszú távú stratégiákat.

Fenntartható turizmus és társadalmi felelősség

A bükkösök nemcsak gazdasági és ökológiai, hanem turisztikai szempontból is kiemelt jelentőséggel bírnak. Az erdei túrák és kirándulások népszerűsítése hozzájárulhat ahhoz, hogy a társadalom szélesebb rétegei is felismerjék a természet megóvásának fontosságát.

Zambó Péter záróbeszédében hangsúlyozta: „A bükkösök megőrzése nemcsak a jelen, hanem a jövő generációk felelőssége is. Együttműködéssel és tudatos erdőkezeléssel biztosíthatjuk, hogy ezek az értékes élőhelyek fennmaradjanak a következő évtizedekben.”