Budapesten erősít az indiai multi
Segít a kormány?
Szabó László a bejelentés alkalmából tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Tata budapesti központjából 34 nyelven nyújtanak egyebek mellett üzleti megoldásokat, tanácsadási, informatikai szolgáltatásokat a világ minden részébe. A vállalat folyamatosan fejlődik, nemcsak tőkét hoznak az országba, hanem munkalehetőséget ajánlanak azoknak a tehetséges fiataloknak, akik esetleg a külföldi munkakeresést fontolgatják – tette hozzá.
Az államtitkár szerint a kormány az utóbbi években a munka világában sokkal kiszámíthatóbbá tette a vállalatok költségtervezését, ami arra ösztönzi a cégeket, hogy Magyarországon bővítsék a létszámukat. Az egyetemek képzését is hozzáigazították a vállalati igényekhez, valamint bevezették a duális képzést, amivel a fiatalok már az iskola mellett meg tudnak ismerkedni a munka világával. Az államtitkár szólt arról is, hogy a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) jelenleg 13 olyan döntés előtti projektet visz, ami 2400 új munkahelyet jelenthet Magyarországon, ha pozitívan bírálják el a pályázatokat.
Vannak párhuzamok
Szabó László szerint a külföldi befektetők is egyre inkább elismerik Magyarország sikereit. A Forbes üzleti magazin listáján a kelet-közép-európai gazdaságok közül egyedül Magyarország került be a leginkább befektetőbarát országok top 10-es rangsorába, ahol a kilencedik helyet foglalta el 46 ország közül – ismertette.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
Az államtitkár kitért arra is, hogy Narendra Modi indiai kormányfő „Make in India” nevű befektetés-ösztönzési programot hirdetett, amelyben évente 12,5 millió munkahely létrehozását tűzte ki célul. „Nagyjából ugyanazt csinálják, mint mi” – fogalmazott Szabó László, arra utalva, hogy Indiában is számos mérnököt képeznek, befektetőbarát gazdasági környezetet hoznak létre, az exportra termelő vállalatokra fókuszálva.
Elemzők szerint India gazdasága 2020-ra 7,5-8 százalékkal fog bővülni. Ezt segíti a kínai gazdaság növekedésének utóbbi hónapokban tapasztalt lassulása, így India ki tudja használni ezt a kompetitív előnyt – vélekedett az államtitkár.
Jövő hónaptól indul a felvétel
Prabal Datta, a TCS igazgatója elmondta, hogy a magyaroroszági szolgáltatóközpont néhány tucat mérnökkel indult 2001-ben, mára pedig már 1300 magasan képzett, több nyelven beszélő mérnököt, közgazdászt, informatikust, fejlesztőt foglalkoztat. A TCS számos magyar egyetemmel működik együtt, fejlődési lehetőséget, gyakornoki pozíciót nyújt a diákoknak. A vállalat kiemelten fontosnak tartja a tapasztalatszerzés lehetőségét, a tudásmegosztást, valamint az átláthatóságot, a tisztességes üzletvitelt – mondta. Az új embereket a következő hónapokban veszik fel, az üzleti tervtől függően. Elsősorban üzleti folyamatokkal kapcsolatos szolgáltatásokhoz és infrastrukturális, ügyfélszolgálati, valamint informatikai pozíciókra keresnek embereket.
A TCS globális informatikai cég a világ 46 országában, 324 ezer munkavállalót foglalkoztat. A nyilvánosan hozzáférhető cégadatok szerint a TCS Magyarországi Fióktelepe a 2014. március 31-ig tartó üzleti évben 8,7 milliárd forint értékesítési árbevételt ért el, az előző évi 7,9 milliárd forint után. A cég adózott eredménye ugyanebben az időszakban 124,9 millió forint volt, az egy évvel korábbi 154,2 millió forint után.