
Buda-Cash: gyenge növekedés várható
A brókerház elemzői szerint biztatóan indult az év világgazdasági szempontból, márciusban azonban megakadt a globális javulás és romlottak a kilátások. Tóth Gergely elmondta, hogy az USA konjunktúramutatói – ingatlanpiac és munkaerőadatok – javulást mutatnak, a korábbi várakozásokkal ellentétben pedig a költségvetési szakadékot is elkerülte az ország. A FED továbbra is fenntartja a QE programot, aminek a hosszú távú hatásai kérdésesek. Európa gazdaságát még mindig a válságkezelési politika alakítja, egyelőre részsikerekkel és kétséges eredményekkel. Az öreg kontinens növekedési kilátásai jóval az amerikai alatt vannak, ráadásul a megszorítások sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, így az ECB újabb lépésekre kényszerülhet a közeljövőben. A fordulat talán 2014-ben bekövetkezik – mutatott rá Tóth Gergely.
A magyar gazdasági kilátásokról az elemző elmondta, hogy idén a GDP 0,2-0,4 százalékos emelkedését, valamint 3 százalék alatti inflációt és államháztartási hiányt várnak. Ugyan több makrogazdasági mutató – elsősorban az iparban és a mezőgazdaságban – is javulást mutat, a várt fordulathoz azonban 1,5-2 százalékos növekedésre lenne szükség. Az MNB által meghirdetett hitelprogram 0,2-0,3 százalékos GDP többletnövekedést hozhat, de kérdéses, hogy a beruházások, a lakossági fogyasztás és a hitelezés területén lesz-e pozitív változás. Egyelőre Magyarország piaci megítélése kedvező, és elviseli a recessziót valamint az unortodox gazdaságpolitikát.
A Buda-Cash elemző szerint egyes korábbi sajtóértesülésekkel és a piaci félelmekkel ellentétben a ma bejelentett költségvetési kiigazító csomag egyelőre nem tartalmazza a tranzakciós illeték emelését, csak feltételesen, ha a többi intézkedés (kiadások befagyasztása, beruházások elhalasztása) nem hozza meg a szükséges eredményt. Negatívum ugyanakkor, hogy ebben az esetben akár a bankadó emelése is szóba jöhet (valamint az energiaszektort terhelő adóé is) – ez azonban nem tűnik valószínűnek, ez a fenyegetés vélhetően inkább Brüsszelnek szólt. Az ugyanis, hogy most nem emelték a tranzakciós illetéket (pedig ez lényegesen könnyebb megoldás lenne a hiányproblémára, mint például a stadion beruházások elhalasztása), azt az álláspontot erősíti, hogy a kormány a hitelezés beindítása érdekében most kerüli a konfliktust a bankokkal – egyfajta kiegyezés látható.
Török Bálint elemző szerint úgy tűnik, a nemzetközi piacokon elmarad a sokak által várt korrekció, a további emelkedést a vállalati eredmények és a fokozatosan javuló vállalati adatok segíthetik, főleg a tengerentúlon. Javasolják a befektetőknek a részvények felülsúlyozását a portfolióban, ugyanakkor a hangulat változékonysága folyamatos piackövetést és kockázatkezelést igényel. A külföldi államkötvényeket továbbra sem javasolják az elemzők az alacsony hozam miatt.
A magyar részvénypiacot is segíti a jegybankok generálta magas likviditás, azonban a növekedési kilátások továbbra is rosszak, a vállalati eredményeket pedig különadók és egyedi szabályozási hatások gyengítik. A magyar gazdaságpolitika megítélése ugyanakkor némiképp javulóban van, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) élén történt változást pozitívan értékeli a piac és az MNB-elnökváltás sem okozott olyan változást, amitől a piac tartott – mondta Török Bálint.
Taraczky Andrej devizapiaci üzletágvezető szerint a forint továbbra is érzékenyen reagál a negatív hírekre. A már történelmi mélyponton lévő alapkamat valamint a kilátásba helyezett további csökkentések miatt a jegybanknak résen kell lennie, különben a piac mondja ki a végső szót. A hazai kötvények hozamcsökkenése indukálja a kamatcsökkentést, ez azonban elfedi a gazdaság valódi teljesítményét és a kijózanodás idején óriási tőkekivonás következhet be. Ez a forint árfolyamában is lecsapódik.
Az EURHUF árfolyama a következő hetekben, hónapokban szoros korrelációt mutathat a hozamok alakulásával, így esélyes a további több forintos lemorzsolódás, akár a 285-ös szint elérése is. Hirtelen hangulatváltáskor, az említett folyamatnál viszont a korábbi csúcsokon is túljuthat az árfolyam – hívta fel a figyelmet az elemző.