
Bomba Óbudán?
Elmondta: nem tudták azonosítani a ház belső udvarán talált tárgyat, ezért az épületet – amelyben lakók nem, csak a romeltakarítást végző emberek tartózkodtak – kiürítették és értesítették a tűzszerészeket. Az építésvezető szerint a szerkezet a födémben volt, és a múlt heti robbanáskor zuhant le az udvarra.
A rendőrségi tűzszerészek már megérkeztek – jelentette az MTI tudósítója a helyszínről.
Bús Balázs (Fidesz-KDNP), Óbuda polgármestere a helyszínen az MTI-nek elmondta: ha szükségessé válik nagyobb terület kiürítése, akkor a III. kerületi önkormányzat rendelkezik az ehhez szükséges pontos tervekkel.
Jelezte, egyelőre erről nincs szó; a szakértők véleményét várják arról, mennyire veszélyes az épületben talált tárgy. Közölte, még azt sem tudják, valóban robbanótestről van-e szó.
A Pacsirtamező és a Tímár utca sarkán lévő társasházban szerda hajnalban történt robbanás, a ház felső két szintje leomlott. A mentőalakulatok aznap este két holttestet találtak a romok alatt.
Bús Balázs ezzel kapcsolatban elmondta, hogy mindeddig 2,2 millió forint segélyt osztottak ki 14 érintett családnak. A pénteken elindított adományvonalra hétfő délelőtt 10 óráig mintegy 200 ezer forintnyi felajánlás érkezett. A polgármester közölte azt is, hogy az OTP felajánlott két üres lakást a közelben az érintettek elhelyezésére és az Auchan is adományokat ajánlott fel a lakóknak.
Bús Balázs tájékoztatása szerint további három család kérte az önkormányzattól, hogy gondoskodjon az elhelyezésükről, őket még hétfőn szükségszállásokra költöztetik be.
Egy második világháborús aknát találtak annak az óbudai épületnek a belső udvarán, melyben robbanás volt múlt szerdán – közölte Petridisz Miklós, a bontási munkák építésvezetője újságírókkal a helyszínen hétfőn.
Fokozott tűzszerészi felügyelet mellett folytathatják csak a romok eltakarítását, a tapasztalatuk szerint ugyanis ahol egy lövedéket találnak, ott lehet több is – közölte a szakember.
Hozzátette, hogy tudomása szerint a robbanótest nem éles, de „bármi lehet benne”.
Elmondta, úgy tudja, az épület sok belövést kapott a második világháborúban és a robbanószerkezetek általában a födémbe fúródtak be.
Jelezte, a környéken több épület bontásánál találkoztak hasonló helyzettel.
Kérdésre válaszolva lehetségesnek nevezte, hogy a vélhetően gázrobbanást követően a födémbe ágyazódott robbanószerkezetek működésbe léptek. Hangsúlyozta azonban, hogy ez csupán csak feltételezés, ám ez magyarázatul szolgálhat a detonáció szokatlanul nagy erejére.
Petridisz Miklós korábban azt mondta, a most megtalált robbanószerkezet a födémben volt, és a múlt heti robbanáskor zuhant le az udvarra.