2025 május 17

Az Unió bírósága keresztbe tehet Cameronnak

A brit liberális lap összefoglalója szerint Michael Gove azt állítja, hogy a brit miniszterelnök és az Európai Unió megállapodásra jogilag nem kötelező, és azt az Európai Unió Bírósága felülírhatja.

Feloldhatatlannak tűnik a vita

Az igazságügyi miniszter – aki egyébként azért kampányol, hogy Nagy-Britannia elhagyja az EU-t – a BBC-nek adott interjújában azt mondta, hogy a szerződések módosítása volt szükség lenne, hogy az kösse az Európai Unió Bíróságát is.

Korábban viszont David Cameron azt állította, a megállapodás „már jogilag kötelező és visszafordíthatatlan”, és csak akkor lehet módosítani, ha azt valamennyi tagállam, így az Egyesült Királyság is szeretné.

Az igazságügyi miniszter szerint viszont „a tény az, hogy az Európai Bíróságot nem köti ez a megállapodás amíg szerződéseket meg nem változtatják, és nem tudjuk, hogy ez mikor történik meg. Azt hiszem fontos, hogy az emberek is rájöjjenek, az Európai Unió Bírósága a nemzetállamok felett áll, és a hatályos a szerződések alapján, nem pedig a megállapodások alapján dönt.”

Az egyik kormányszóvivő azonban cáfolta Gove állításait, szerinte nem igaz, hogy ez a megállapodás jogilag nem kötelező érvényű. A brit megállapodásra mint az EU jogi ereje által kötelező, visszafordíthatatlan nemzetközi jogi döntésre kell tekinteni, melyet az Európai Unió Bíróságának is figyelembe kell venni.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Sarah Vine, újságíró, Gove felesége érdekes oldalról közelíti meg a nézeteltérés. A Daily Mail hasábjain arról értekezett, hogy férje „egy gyötrelmes belső harcba zárkózott” és ez befolyásolta döntését a népszavazásról. Ő viszont úgy döntött, „szívből jövő meggyőződése szerint hűséges régi barátjához, a miniszterelnökhöz”.

Vitatkoznak a katonai szakértők is

Közben magas rangú katonai parancsnokok arra figyelmeztetnek, hogy ha a britek elhagyják az Európai Uniót, az gátolhatja az az ország azon képességét, hogy kezelni tudja a fenyegetéseket, melyeket az Iszlám Állam vagy Vlagyimir Putyin Oroszországa jelent.

A korábbi titkosszolgálati főnökök arról beszélt, hogy Európának egy sor „súlyos biztonsági kihívással” kell szembe néznie, és az Egyesült Királyságban erősebb helyzetbe kerülne, ha elhagyná az Uniót.