
Az Eximbank 100 millió eurós hitelszerződést írt alá
A nemzetgazdasági miniszter kifejtette: a hitellel nemcsak hazai vállalkozások exporttevékenységét szeretnék segíteni, hanem lehetőséget teremteni arra is, hogy a külföldi – akár speciálisan kínai tulajdonú – cégek számára is rendelkezésre álljon a hitelkeret.
A miniszter azt is elmondta, hogy az Eximbank kínai partnerszervezetével egy együttműködési megállapodást is aláírt, amely szerint Magyarország 30 millió dollárral járul hozzá az 500 millió dollárral induló kínai közép-kelet-európai befektetési alap elindulásához.
A következő években az alapból 100 millió dollárt fektetnének be Magyarországon, elsősorban az infrastruktúra-fejlesztés, a telekommunikáció és az energetika területén, „vagyis Magyarország szempontjából egy kedvező befektetési helyzet alakulhat ki” – fogalmazott Varga Mihály.
Hangsúlyozta: a Nemzetgazdaság Minisztérium kiemelt célja, hogy olyan forrásbevonások történjenek, amelyek segítik a magyar vállalkozásokat befektetési lehetőségeik, exporttevékenységük bővítésében és ez a két megállapodás is ezt szolgálja. Varga Mihály szerint a megállapodások jelentősen megnövelik a magyar vállalkozások exportlehetőségeit, és lehetővé teszik, hogy olyan beruházások legyenek az országban, amelyek hozzájárulhatnak a gazdasági növekedés erősítéséhez.
Varga Mihály jelezte: az Eximbank számára rendelkezésre áll az a forrás, amellyel a befektetési alap tőkéjéhez hozzá tud járulni, vagyis nem szükséges újabb kötvénykibocsátás.
A nemzetgazdasági miniszter pénteken jelentette be, hogy a magyar Eximbank és a kínai Wanhua tulajdonában lévő Borsodchem vegyipari vállalat 70 millió eurós hitelmegállapodást kötött exportfejlesztésre.
A miniszter akkor emlékeztetett arra, hogy az Eximbank decemberben 500 millió dolláros kötvénykibocsátással tett szert új forrásokra.