
Az élelmiszeripar az egyik legnagyobb ágazat hazánkban
A kamara élelmiszeripari igazgatóságának kihelyezett sajtótájékoztatóján az elnök azt is elmondta: Magyarországon a fogyasztói kosárban 24 százalékos az élelmiszerek aránya, szemben az uniós 13 százalékos átlaggal.
A nagyvállalatok hatalma
A mezőgazdasági termékek 70 százalékát feldolgozó élelmiszeriparban működő társas vállalkozások száma meghaladja az ötezret; ezen belül a nagyvállalkozások – amelyek aránya nem éri el a tíz százalékot – adják az ágazat teljes árbevételének 85 százalékát és az exportbevétel több mint 90 százalékát – ismertette a NAK elnöke.
Ezek a nagyvállalatok alkalmazzák az ágazati dolgozók 70 százalékát, és rendelkeznek az ágazati vagyon mintegy 80 százalékával – tette hozzá.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
Belföld és külföld
A Magyarországon előállított élelmiszerek 60 százalékát belföldön, 40 százalékát külföldön értékesítik. Az ágazat exportja 7,9 milliárd eurót tesz ki, emellett 4,6 milliárd eurónyi élelmiszeripari import érkezik az országba – fejtette ki.
A NAK vezetője a kamara fontos tennivalói között említette az ágazat belföldi forgalmának növelését, az élelmiszerek áfájának csökkentését, továbbá tagjaik segítését pályázati információkkal, szolgáltatásokkal.
A fejlesztés a legfontosabb
A szentei rendezvényen Éder Tamás, a NAK élelmiszeriparért felelős országos alelnöke kifejtette: az elmúlt években azt tartották legfontosabbnak, hogy az élelmiszeripari termelők minél szélesebb köre hajthasson végre fejlesztéseket, mert enélkül súlyos versenyképességi problémáik vannak.
Eredménynek nevezte, hogy az utóbbi másfél-két évben a nagyvállalatok számára megnyitott nemzeti forrásból a rendelkezésre álló 24 milliárd forint harmadát élelmiszeri cégek kapták meg.
Szeptemberben egyeztetnek a gazdasági tárcával arról, hogy újabb élelmiszeripari, mezőgazdasági termékek kerülhessenek be az öt százalékos áfakörbe – mondta Éder Tamás.