2025 április 03

Brutális összeg jött be a magyar útdíjakból – Román és lengyel kamionosok fizették a legtöbbet

Több mint 656 milliárd forint folyt be 2024-ben a magyar költségvetésbe a nehézgépjárművek úthasználata után – döntően külföldi kamionoktól. A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató friss adatai szerint a román, lengyel és bolgár fuvarozók fizettek a legtöbbet, a teljes összeg több mint felét.

Külföldi kamionok tömik a magyar kasszát – 656 milliárd forint útdíjbevétel jött össze 2024-ben

Több mint 656 milliárd forintnyi bevétel folyt be a magyar költségvetésbe tavaly az útdíjakból, és ennek döntő részét külföldi nehézgépjárművek fizették be – derült ki a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. friss adataiból.

A határokon túlról jön a legtöbb pénz

2024-ben összesen 656 milliárd forint érkezett az e-útdíj rendszerből, amely a 3,5 tonnánál nagyobb járművekre vonatkozik. A külföldi fuvarozók közel 350 milliárd forinttal járultak hozzá a bevételhez. Havonta átlagosan 4 milliárd forinttal többet fizettek, mint a hazai rendszámú járművek üzemeltetői. A legtöbb pénz román kamionosoktól érkezett 132 milliárd forint. A második legtöbbet fizető ország fuvarozói a lengyel kamionosok következtek 48 milliárd forinttal. A bolgár fuvarozók a harmadik legtöbet fizető szállítók voltak 33 milliárd forinttal.

A szennyező fizet” – új elvek, új bevételek

2024 januárjától az EU-s szabályozásnak megfelelően külső költségdíjat is bevezetett a NÚSZ, amely a közlekedés környezeti hatásai – zaj, szén-dioxid-kibocsátás, levegőszennyezés – után számol díjat. Ez az új tétel az éves útdíjbevételek 26 százalékát adta. A fennmaradó 74 százalék az úthálózat építésére, karbantartására és működtetésére szánt díjból állt össze.

Már a buszok is útdíjat fizetnek

Tavaly április 1-jétől az autóbuszok is az e-útdíjrendszer részei lettek, így már nem e-matricával, hanem a megtett út alapján fizetnek. Az autóbuszok 16 milliárd forintot tettek hozzá az éves összeghez, ami a teljes bevétel 2,5 százalékát jelenti. A maradék 97,5 százalék a tehergépjárművektől származik.

Magyarország stratégiai fekvése és modern útdíjrendszere lehetővé teszi, hogy a külföldi teherforgalom jelentős mértékben járuljon hozzá az infrastruktúra fejlesztéséhez és fenntartásához. Az új szabályozások tovább növelhetik az e-útdíj rendszer szerepét az állami bevételek között.

Címlapkép forrása: Unsplash