2025 január 15

Biden tilalommal válaszol- Kínai és orosz technológiák kizárása az amerikai autóiparból

Új szabályozás a nemzetbiztonság érdekében

Joe Biden leköszönő amerikai elnök kedden bejelentette, hogy az Egyesült Államok megtiltja a kínai és orosz fejlett technológiák beépítését járművekbe, valamint az ilyen technológiák exportját ezekbe az országokba. A Fehér Ház közleménye szerint az új szabályozás a 2027-es modellévtől korlátozza a szoftverek alkalmazását, míg a hardverekre vonatkozó tilalom a 2030-as modellévtől lép életbe- adott tájékoztatást a leköszönő elnök egyik utolsó lépéséről a Reuters hírügynökség.

Nemzetbiztonsági indokok

A Biden-kormány szerint az intézkedések célja az Egyesült Államok autóipari ellátási láncának védelme a kínai és orosz nemzetbiztonsági fenyegetésektől. A közlemény hangsúlyozza, hogy a kiberbiztonsági fenyegetések ellenállóvá és biztonságossá tételéhez szükségesek ezek a lépések.

Kihívások az amerikai autóiparban

Az új szabályozás komoly kihívások elé állítja az olyan amerikai vállalatokat, mint a Polestar, amely Dél-Karolinában gyártja járműveit, de kínai tulajdonban van. A Waymo, az Alphabet tulajdonában lévő önvezető autókat gyártó vállalat szintén érintett. Mivel következő generációs járműveit a kínai Zeekr márka alapjaira tervezi, bár az eredeti elektronikát saját rendszerekre kívánja cserélni.

Peking reakciója

Kína határozottan ellenezte a bejelentett intézkedéseket, és szerdán arra szólította fel az Egyesült Államokat, hogy hagyjon fel a nemzetbiztonsági érv túlzott általánosításával. Kuo Csia-kun, a kínai külügyminisztérium szóvivője szerint az új szabályozás sérti a piacgazdaság és a tisztességes verseny elvét. Továbbá megzavarja a gazdasági és kereskedelmi együttműködést.

Politikai háttér

A Biden-kormány már korábban is szigorú vámokat vezetett be a Kínából származó elektromos autókra, amelyeket Donald Trump is támogatott. Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója és Trump leendő kormányának tagja, bírálta ezeket az intézkedéseket, mondván, hogy torzítják a piacot. A Tesla jelentős kínai gyártókapacitással és piaci jelenléttel rendelkezik.

Az új amerikai szabályozás jelentős változásokat hoz az autóipar számára, amelynek a nemzetbiztonsági szempontok mellett gazdasági és kereskedelmi hatásokkal is szembe kell néznie. A lépés várhatóan tovább feszíti az Egyesült Államok és Kína közötti gazdasági kapcsolatokat.

Címlapkép forrása: Shutterstock