A teljesen önvezető autók hamarosan olcsón elérhetővé válhatnak
Az önvezető járművek szegmensében jelenleg a Tesla abszolút piacvezető, azonban a Tesla modellek árazási tekintetben nem tartoznak az olcsó modellek köze. Egyelőre még maga az elektromos autók is általánosságban drágának számítanak. Amiben az önvezetésre alkalmas technológiát is alkalmaznak, az még drágább.
Ez változhat meg most.
Ugyanis az önvezető technológiához szükséges legdrágább alkatrészek költségei jelentős csökkenésnek indultak. Ezáltal az önvezető autók ára hamarabb elfogadhatóvá válhat, mint ahogy azt a befektetők gondolják.
A kínai elektromos járműgyártó, az XPeng múlt héten mutatta be az autonóm vezetési platformmal felszerelt új szedánját, a P5-öt. Az XPeng szerint a P5 „piacvezető” lesz. A konkrét árazása még nem ismert az új modellnek, de az XPeng többi modelljével összhangban lévő, kedvező árra lehet számítani.
Az XPeng az önvezető technológiáját XPILOT-nak nevezi. A P5 modell az XPILOT legújabb, 3.5-ös verziójával lesz felszerelve. Az XPILOT 32 szenzort használ, 2 LIDAR-t, 12 ultrahangos érzékelőt, 5 radart és 13 magas felbontású kamerát.
A járműveknek 360 fokos, 3D-s nézetre van szükségük ahhoz, hogy önállóan és biztonságosan tudják vezetni önmagukat. Az érzékelők csak az önvezető rendszer egyik felét képzik. Emellett szoftverekre is szükség van az érzékelők által gyűjtött információk feldolgozásához és a gyors döntések meghozatalához.
A LIDAR kulcsfontosságú a technológiában. A LIDAR (Light Detection and Ranging) magyarul lézer alapú távérzékelést jelent. A LIDAR olyan nehezen látható tárgyakat is észrevehet, amelyeket a kamerák és a hagyományos radarok már nem képesek. A LIDAR egészen mostanáig túl drága volt. A komplett rendszerek akár 100 ezer dollárba is kerülhettek, vagyis az autógyártók kénytelenek voltak az önvezető járműveket magas áron kínálni.
Több LIDAR gyártással foglalkozó cég is más módon próbálja megközelíteni a LIDAR gyártását, az olcsóbb előállíthatóság érdekében. Innoviz Technologies múlt héten jelentette be, hogy az általuk kifejlesztett szenzorok előállítási költségét 70%-kal csökkentették. A Livox, az XPeng LIDAR beszállítója 600 dollárnál olcsóbb szenzorokat kínál.
A csökkenő LIDAR költségek következtében több autógyártó is bejelentést tett:
A Volvo 2022-től a Luminar Technologies szenzorait fogja használni. A BMW az Innoviz és a Magna International LIDAR rendszereit használja. A Porshe támogatja az Aeva Technologies LIDAR-ban érdekelt startupot. Az összes partnerség és beruházás célja, hogy az elkövetkező néhány évben biztonságos önvezető járművek lepjék el az utakat.
A Tesla egyébként nem használja a LIDAR technológiát. A Tesla kamerákat, ultrahangos érzékelőket és radarokat használ, a saját fejlesztésű számítási platformjával és szoftverével. Elon Musk úgy véli, hogy teljesen önálló vezetést el fogja érni a Tesla 2021 végére.
Vannak, akik nem bíznak az önvezető járművek képességeiben.
A bizalmatlanságukat erősítheti, hogy szombat este két férfi meghalt Houston közelében, miután egy Tesla lesodródott az útról, fának csapódott és kigyulladt. A rendőrségi vizsgálat megállapította, hogy az egyik férfi az anyósülésen, a másik pedig a Tesla hátsó ülésén ült. Továbbra is vizsgálják, hogy aktív volt-e a baleset pillanatában az autopilot technológia. A Tesla egyelőre nem kommentálta az eseményt.
Az aggályok ellenére is valószínű van jövője a technológiának.
Amint elérhető áron tudják nagy számban kínálni a teljesen önvezető autókat, az alapjaiban változtathatja meg az autózási szokásunkat, mindennapi életünket.