2025 május 06

Aranypiaci kivárás

A COMEX tőzsdén az augusztusi határidős aranyár 1388 USD/uncia, lényegében stagnált.

 

 ARANYVÉLEMÉNY

Az aranypiac keresleti oldalának a geopolitikai fejlemények adnak bizonyos – Észak Amerikában már elporladni látszó – tartalék erőt. A Fehér Ház szerint a szíriai vezetés átlépett egy vörös vonalat vegyi fegyverek bevetésével saját népe ellen, ami egyértelműen fokozza a feszültséget a Közel- keleten. Obama elnök egyelőre csak fegyverszállítást jelentett be a felkelők részére, míg Oroszország a rezsimnek szállítja a harci eszközöket.

A befektetők még mindig a munkanélküliségről szóló jelentésből próbálnak következtetni a FED jövőbeni pénzpolitikai változtatásaira. Az USA májusi munkanélküliségi rátája tehát 7,6 %, mivel a hónapban 175 ezer új állást teremtettek. Ha figyelembe vehetjük, hogy hosszú távon (27 hétnél hosszabb ideig) nem talál  munkát 4,4 millió ember, a FED aligha lehet abban a pozícióban, hogy gyorsan lezárja a most futó QE 3 programot, amelynek keretében havonta 85 milliárd dollárt teremt. Az aranypiacon mindenki a FED ilyen lépésével hozza összefüggésbe az aranyár további zuhanásának időpontját   ( ha megszűnik a pénzbőség, kevesebb pénzt fektetnének aranyba a teória szerint).

Ezzel csupán az a baj, hogy a fizikai aranykereslet valójában független a FED-től, mivel India és Kína lakosai veszik az aranyat nagyobb részben (ezév első negyedévben a teljes világkereslet 55 %-ban, míg Európára 13 % jutott, míg a világ többi része összesen a kereslet 32 %-át jelenti.  Forrás: itt.)

A piac azonban nem a valós fizikai keresletből indul ki, hanem a tőzsdei papíraranyból, amellyel a befektetési alapok különböző kockázatokat fedeznek le, ami végső soron meghatározza az aranyárat. Ez az eszköz bizonytalankodik a FED lépéseire reagálva, emiatt a piaci kivárás.

A nem túl széles tartományban mozgó tőzsdei aranyár bizonyos önelégültséget kelt a piacon, amint a szintek között bolyong a jegyzés. Maga a tartományban történő kereskedés is felszív vevőket és eladókat és egy kis szünetet tart, miközben újabb érdeklődőket vonz. A fizikai kínálat már normalizálódott, mivel a termelők, az aranybányák már behozták korábbi kieséseiket.  Igazából a tavaszon sem volt fizikai aranyhiány, de egyes címletek és méretek -, elsősorban termelési okokból – időnként kifogytak.  Emiatt az egyes fizikai címletek felára a valós aranyértékhez képest nagymértékűre nőtt, míg mostanában kezd visszaesni a normál szintre.

A forintban történő napi árközléseimet eddig  a középártól +/- 5 %-os eltéréssel adtam meg , a mai naptól a 4 %-ra térek át, a piac reálisabb megközelítése érdekében.

 ARANYÁRTÁBLÁZAT

 Az amerikai aranybrókerek közötti szavazás eredménye az aranyár jövő heti alakulásával kapcsolatban az alábbiak szerint alakult: