
Arany: Ten Years After
A NYMEX tőzsde COMEX divíziójának augusztusi határidős aranyára pénteken zárás felé 30 dolláros csökkenéssel 1383 USD/uncia szint körül zár. A pénteki napon az esés 2,6 %, a heti veszteség 0,7 %.
ARANYVÉLEMÉNY
Azok a magyar aranybefektetők, akik a long pozíciókat kedvelik, jobban tették, ha tőzsdézés helyett a motorostalálkozón megnézték tegnap a Ten Years After-t illetőleg szombaton elmennek a Uriah Heap koncertjére, valószínűleg nagyobb örömöt lelnek, mint az aranyár pénteki alakulásában. Az általam már többször megjelölt ellenállás előtt megtorpanva, drasztikusan visszaesett. Néha elmerengtem azon hogy a Ten Years After vajon azt jelenti, hogy tíz év múlva értjük meg a zenéjüket (illetve az aranyárat is ilyen hosszú távon kell vizsgálnunk), avagy esetleg arra utalnak, hogy tíz évvel ezelőtti divat szerinti zenét játszanak (vagyis az aranyat csak utólag vagyunk képesek megmagyarázni, olyan sok tényezőtől függ). A zenét tekintve egyszerűbb a helyzet, immár 40 éve ugyanazt játsszák, és mindig meglelik közönségüket, azonban az aranyár – emelkedés tíz(enkét) éve után vajon megmarad-e a befektetők egyik kedvencének, figyelemmel arra, hogy eddig hatezer évig a kedvenc volt.
A június 1-i héten az új munkanélküli segélykérelmek száma 346 ezer (korábbi hét: 357 ezer), még nem okozott nagy mozgásokat.
A nem mezőgazdasági új munkahelyek száma májusban 175 ezerrel nőtt (április: 149 ezer), amint a munkanélküliségi ráta 7,6 % (április: 7,5 %).
Az éves szintre számított -összes alkalmazottra vonatkozó órabér-emelkedés 2%, április 1,9 %.
A kanadai munkanélküliségi ráta 7,1 % (ápr: 7,2 %).
Ezek a lényeges adatok az aranyár alakulása szempontjából. Önmagukban a megjelent adatok lassan javulóak, de nem különösebben meggyőzőek. A javuló gazdasági adatok azt a véleményt erősítik, hogy a FED belátható időn belül lefékezi a most havi 85 milliárd dollárral futó QE3 program további pénzteremtő működését, ami a jelenlegi aranyár leginkább negatív faktora.
A FED egyes vezetői jeleket kezdtek adni, hogy ez most komoly elemzések tárgya, de előbb -utóbb bekövetkezik. A Nomura szerint például a havi összeg csökkentése szeptembertől várható. (Vagyis a pénteki jelentős csökkenés ezen oldalról indokolatlan). Mások szerint a FED ilyen lépése nem arra reagál, hogy az USA gazdasági fundamentumai némileg javulnak, hanem a QE ( mennyiségi könnyítés) növekvő óriási költségei, amely az eszközök buborékát fújja (leginkább a részvénypiacon).
Tegnap megjelent egy összeesküvés elmélet is (Scott Wren, a Wells Fargo tanácsadójától): „Amint Ben Bernanke, a FED elnöke visszatekint az elmúlt 15 év pénzügyi döntéseire, fel kell merülnie benne a késői 1990-es években kialakult technológiai részvények buborékja, illetve a házárbuborék a múlt évtized közepén, amikor az alapkamat túl sokáig volt túl alacsonyan. Ezek az epizódok a gazdaság és a részvénypiac kárára végződtek. Bárki visszanézhet a történelemben, a könnyű pénz gyakran vezetett eszközbuborékhoz. Valószínű, hogy az elnök úr ezt szívesen elkerülné”.
Csak azt tehetem szerényen hozzá, hogy lehet, hogy a buborék a részvénypiacon már kialakult, az aranypiacon pedig idén pukkant el.
A FED eszközvásárlásának csökkentése valóban közel lehet, amelyre a pénzügyi piacok már most reagálnak, és kezdenek beárazni egy úgynevezett „tapering trade” (elvékonyodó kereskedés ) módot, amely segíti magát a dollárt, leértékeli az USA kötvényeit és nyomást fejt ki az aranypiacra. Ha lenne is erősödés a sárga fémnél, ellentételezi a dollár erősödése.
Az amerikai aranybrókerek a múlt héten 50 %-ban emelkedést jósoltak erre a hétre, ami nem valósult meg. A jövő hétre érvényes szavazásuk szerint az aranyár tendenciája:
Olyannyira megoszlanak a véleményük, hogy nyugodtan mondhatnánk, hogy fogalmuk sincs a jövő heti trendről.
ARANYÁRTÁBLÁZAT