2025 május 19

Arany: még megtartotta az 1700-as szint

Update: Mivel a FED FOMC jelentést a befektetők úgy ítélték meg, hogy a pénzügyi könnyítések még hosszabb ideig fennmaradnak a javuló gazdasági eredmények ellenére az USÁ-ban, az arany felfelé indult és CET 11:44-kor 1715,50 USD /uncia szinten jegyzik a határidős kötésekben. Az arany londoni, délelőtti árfixálása 1750 dollár/uncia szinten történt, az ezüst 32,16-on áll.

Szerdán az arany még mindig az 1700-as lélektani szint felett maradt.

ARANYVÉLEMÉNY

A legaktívabb decemberi arany határidős kötés a szerdai napon – szeptember óta először – benézett 1700 USD/uncia szint alá, de újra fölé-emelkedett, amint a kereskedők folyamatosan zárják long pozícióikat, elővigyázattal az USA FED Nyíltpiaci Bizottságának közleményére tekintettel. A nyilatkozat eddig közzétett részei szerint a FED egyébként továbbra is elkötelezett  a kamatok jelenlegi, alacsony szintje mellett, hosszú távon is.

A kereskedők technikai okokat is sorolnak a grafikonok momentumairól (lentebb) és elképzelések szöknek szárba amiatt, hogy a FED esetleg jóval hamarabb felhagy a pénzügyi alkalmazkodással annál, mint ahogy a kereskedők azt korábban várták, figyelemmel a kedvező gazdasági adatokra.

A közgazdászok nemigen várnak jelentős változást a pénzpolitikában az elnökválasztásra tekintettel, különösen azért, mert a FED már így is felvállalt egy újabb körös QE 3-as könnyítést a múlt hónapban. Mint rendesen, a befektetők és kereskedők igencsak várják a FED nyilatkozat nyelvezetét a jövő monetáris politikájának megítélését illetően.

Az uralkodó vélemény szerint számos résztvevő kénytelen lesz visszafogni elképzelését arról, hogy a FED mennyire eltökélten elkötelezett a nyíltvégű pénzügyi mennyiségi könnyítés mellett, amit a múlt hónapban bejelentettek.

Adat érkezett Currency: audismét Ausztráliából, ahol a harmadik negyedéves, éves szintű fogyasztói árindex 2%-ra nőtt a 2.negyedéves 1,2 -ről.

A Currency: cnykínai HSBC flash feldolgozóipari beszerzési menedzser index váratlanul emelkedett októberre 49,1 %-ra a szeptemberi 47,9 %-ról.

Az októberi Currency: eurfrancia hasonló index 43,5 %, a szeptemberi 42,7 %-hoz képest.

A német Currency: eur adat 45,7 % (korábban: 47,4 %), míg az összesített Currency: eureuróövezeti adat 45,8 % (korábban: 46,1 %).

A német Currency: eurIFO gazdasági hangulat index októberben 100 % (szeptemberben: 101,4 % volt).

Az arany árára azCurrency: usd amerikai adatok vannak legnagyobb hatással, a szerdai napon a szeptemberi új lakóházak értékesítésének száma, ami 389 ezer db, míg augusztusban csupán 368 ezer volt, ami a várt számot is meghaladta, emiatt a FED döntéseit is árnyalhatja.

A dollár a fentiek miatt inkább emelkedésre kész (ha az újabb adag pénzhigítás valószínűsége csökken).

— — —-

Visszatekintés a harmadik negyedévre (folytatás).

Szeptember végére az arany egy évre visszatekintve, dollárban 16 %-os hozamot hozott, amelynek a kétharmadát a harmadik negyedévben szerezte. Ez a nyereség a többi valutában kifejezve is megjelenik, 5 % és 11,1 % közötti szórással, az átlagárak esetében pedig 0,7 % -tól 5,2 %-ig tart a sáv. A számokközötti különbség éppen abból adódik, hogy a jelentős emelkedés a negyedév vége felé jelent meg.

A devizaátváltás árfolyamának megugrása néhány helyi valutánál figyelemreméltó hatással járt a helyi aranyárra is. Az első félévben az indiai rúpia leértékelődése miatt az aranyár egy pszichikai határt ért el, amellyel a legjobb növekedést láthattuk a World Gold Council (továbbiakban: WGC) által vizsgált 19 valuta között. A harmadik negyedévi rúpia értékcsökkenés egy visszafogott 5 %-os nyereséget hozott az aranyárnál. Ennek következtében az indiai rúpiában kifejezett aranyár egy évre visszamenően a harmadik negyedév zárásra + 15,7 %-os nyereséget hozott.

Az  aranyár növekedés csupán augusztus második felében következett be. A negyedév első hetei nyugodtak voltak, mind az aranynál, mind más eszközöknél. Az északi féltekén a nyaralás közbeni rosszkedv oka valószínűsíthetően a részvények és a kötvények áralakulása volt és a bizalom hiánya a világgazdaság lassulása és bizonytalanságai közepette, különösen az euróövezetben.

Az aranyra –más eszközökhöz hasonlóan – a központi bankok késő augusztusi és kora szeptemberi pénzügyi bejelentései és lépései voltak hatással. Fontos hangsúlyozni, hogy míg az aranyárak reagáltak a pénzügypolitikai fejleményekre, azokat jobban meghatározták a földrajzi és széleskörű egyéb tényezők. Számos, az aranyra pozitív hatás jelent meg a negyedévben, beleértve azt, hogy az IMF Oroszország, Törökország, Ukrajna és a Kirgízia központi bankjainak aranyvásárlásait jelentette. A negyedév kezdetén a török központi bank 30 %-ra emelte a kereskedelmi bank kapitalizációjánál figyelembe vehető aranykészlet részesedését. Ez az intézkedés megemelhette a török kereskedelmi bankoknál az arany készletezését a tőkeportfóliójukban.

 

Az árak volatilitása az időszak alatt visszafogott volt, az indiai rúpiában kifejezett ár 11,4 %-ban, míg a yenben 16,4 %-ban. Az aranynak az átlagosnál kisebb kilengései azt mutatják, hogy a világpiac részvényei, kötvényei és árucikkei minden piacon a hosszútávú átlaguk alatt teljesítettek.

A korrelációs statisztika az arany és egyéb eszközök között hasonló volt a második negyedévben tapasztaltakhoz. Az összefüggés a fejlett és a fejlődő piacokon a megszokottnál kissé magasabb volt, de a világ kötvény és árupiacokkal számított együttmozgása alacsonyabban alakult. Ez a hosszútávú eltérés azonban nem volt eléggé meggyőző ahhoz, hogy az aranyat atipikus viselkedésűnek minősítsük. A WGC havi jelentéseiben bemutatta, hogy az aranynak a részvényárakkal való korrelációja hosszú távon úgyszólván nulla, de rövid távokon fluktuálhat.

Valójában mind az arany, mind a részvények magasabbra kúsztak a harmadik negyedévben, ami erős korrelációt mutat. Az árakat azonban különböző reakciók határozták meg. Mindkettő reagált a világ központi bankjai pénzügy-politikai lépéseire, és kötelezettség – vállalásuk bejelentésére, a részvények a központi bankok azon ígéretére emelkedtek, hogy ösztönözni fogják a gazdasági növekedést, másrészt az arany más,  „a nem konvencionális pénzpolitikai” részben meghatározott tényezők miatt emelkedett.

Napi aranyár helyzete.

Napi aranygrafikon

Heti aranygrafikon

Havi aranygrafikon

Negyedéves aranygrafikon

EUR/USD devizapáros napi alakulása

A dollár reggeli erősödéséből sokat visszaadott napközben, nagyon bizonytalanok a résztvevők a FED-től várt közlemény tartalmában.