
Arany: a dollárerősödés visszavetette
A NYMEX tőzsde COMEX divíziójában az augusztusi határidős arany a hét végére visszaadta csütörtöki nyereségét és 1392 USD/uncia szintnél zár.
ARANYVÉLEMÉNY
Kezdenek visszatérni az aranyárjegyzések a rendes kerékvágásba. Tegnap (itt olvasható) hívtam fel a figyelmet arra, hogy egy esetleges emelkedésnek nem sok fundamentumát találjuk, az eső trend alapvető megváltozásának nemigen látható olyan alapos indoka, amely a befektetők hozzáállását alapvetően megváltoztatta volna. A mai napon a piac kijavította tegnapi mozgását, amelynek alapvető oka szerény részben a dollár értékváltozása, nevezetesen erősödése, nagyobb részben viszont az aranypiac önmozgása, a tömeges short nyitásokkal (l. lentebbi rajz az árváltozás összetételéről).
Tegnap úgyszintén megadtam, hogy számos put opció van 1423 körül és a technikai táblázatban is szerepelt az 1418-as szint. Pénteken az ázsiai szakasz nyitásakor elérte ezt az árszintet, majd a várt módon visszapattant róla, egész napos, folyamatos eséssel.
Rámutattam arra is, hogy az aranypiac is új hónapra lapoz, és a szokás szerint a hó utolsó napja általában eséssel telik, a befektetési alapok könyvelésének beállítása érdekében, felszámolnak bizonyos pozíciókat. Ezután a legaktívabb határidő az augusztusi lesz.
Mondhatnánk a tegnap megírt forgatókönyv szerint telt a pénteki nap.
A májusra visszatekintve a mintegy 5 %-os, 73 dolláros unciánkénti, vagyis a veszteség csak a shortosokat teszi boldoggá, azok viszont, akik long vagy fizikai fém formájában őrzik aranyukat, ez egy fájó, de nem realizált veszteség. Minden egykilós aranytömb vagy ékszer a magyar trezorokban 530 ezer Forinttal vált olcsóbbá (1 kg = 32 uncia) és a fundamentális kilátások lefelé mutatnak.
Az aranyáresést elősegítette az a kínai adat, hogy az MNI üzleti hangulatindex májusi adata 56,7-re esett az áprilisi 58,5-ről.
A német áprilisi kiskereskedelmi forgalom éves szintre számítva 1,8 % (a márciusi szerény adat: -2,5 % volt).
Az olasz munkanélküliség áprilisra elérte a 12 %-ot,
Az eurózóna éves szintű májusi maginflációja ( az üzemanyagok és élelmiszerek nélküli infláció) 1,8 % (ápr: 1 %).
A fogyasztási cikkek inflációja 1,4 % (ápr: 1,2 %).
A munkanélküli rátája áprilisban: 12,2 % (márc: 12,1 %).
A kanadai GDP emelkedés márciusban, éves szintre számítva 1,7 % (változatlan az előző adathoz).
Az személyi jövedelme áprilisban stagnált a márciusi 0,2 % után.
A lakosság költése áprilisban 0,2 %-kal csökkent. (márc: +0,2 %).
A Michigani Egyetem májusi üzleti hangulatindexe 84,5 (ápr: 83,7).
Az adatok összességükben erősítették a dollárt és gyengítették az eurót.
Az amerikai aranybrókerek között megtartott heti szavazás az arany árának jövőheti irányáról az alábbi eredménnyel zárult:
A többség tehát emelkedést vár az eső trend ellenére.
ARANYÁRTÁBLÁZAT