2024 április 24

Amerikai állampapírokból tartott Kína nagybevásárlást

Hét éve nem vettek ennyit

Az amerikai pénzügyminisztérium honlapján szereplő adatok szerint tavaly a lista második helyén Japán állt, amely azonban 29,3 milliárd dollárral, 1062 milliárd dollárra csökkentette az amerikai állampapírokban tartott befektetéseit.

Az amerikai állampapírok harmadik legnagyobb tulajdonosa Írország 326,5 milliárd dollárral, amelyet a Kajmán-szigetek követ 269,9 milliárd dollárral, majd Brazília következik 256,8 milliárd dollárral.

A tíz legnagyobb tulajdonos között van továbbá Nagy-Britannia, Svájc, Luxemburg, Hongkong és Tajvan. Oroszország az Egyesült Államok 15. legnagyobb hitelezője volt tavaly, amerikai állampapír-portfóliója 16,1 milliárd dollárral 102,2 milliárd dollárra nőtt.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Az olajpiacon is nagy lépést tesznek

Kína március 26-án elindítja a kőolaj jüanban történő határidős jegyzését a sanghaji tőzsdén – jelentette be az ázsiai ország értékpapírpiaci felügyelete (CSRC).

A börze azt közölte, hogy felkészült a feladatra, több sikeres tesztet hajtott végre. Kína 1993-ban már megpróbálkozott a határidős jegyzés bevezetésével a belföldi piacon, de a próbálkozás kudarcot vallott, a kereskedést egy évvel később leállították a rendkívül nagy árkilengések miatt.

A Dow Jones kiadó által működtetett MarketWatch azt közölte, hogy a külföldi befektetők közvetlenül részt vehetnek a március végén induló kereskedésben, nem kell előzőleg külön kereskedési pontot nyitniuk Kínában.

Azt is lehet már tudni, hogy egy-egy ajánlat 1000 hordóra vonatkozik, a hordónkénti legkisebb ármozgás 0,1 jüan. A napon belüli ár egyelőre szűk, 4 százalékos sávban mozoghat, ha kitör ebből, felfüggesztik a kereskedést.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Elemzők szerint a nagy olajtőzsdéket egyelőre biztosan nem veszélyezteti majd a sanghaji börze, amely azonban idővel trendalakító lehet Ázsiában és ha sikeresen integrálódik a globális kereskedési rendszerbe az jelentősen felértékelheti a jüant szerepét a világkereskedelemben.

A Société Générale adatai szerint az olajpiacok döntő részén dollárban zajlik a kereskedés. Naponta mintegy 82,2 millió hordó (1 hordó=159 liter) kőolajjal kereskednek a világon, és ebből csupán 300-350 ezer hordó, amit nem dollárban adnak és vesznek.

Kína tavaly lekörözte az Egyesült Államokat és a kőolaj legnagyobb importálója lett a világon. Kína tavalyi olajimportja napi átlagban mintegy 8,43 millió hordó volt.

Olvastad már? Amazon vs. Alibaba: jön a nagy leszámolás?
A két e-kereskedelmi óriáscég, az amerikai Amazon és a kínai Alibaba is egyet akar: minél nagyobbra nőni.