Agrárpetíció – Több mint 50 ezren mondtak nemet Brüsszel terveire
Továbbra is töretlen a támogatás az agrárpetíció mögött: már több mint 50 ezren írták alá azt a kezdeményezést, amelyet a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) indított a magyar agrártámogatások megvédése érdekében. Az aláírásgyűjtés célja az Európai Bizottság tervezett intézkedéseinek megakadályozása, amelyek a gazdák szerint veszélyeztethetik a magyar mezőgazdaság jövőjét.
Az EU-s támogatások veszélyben?
A Magosz szerint az Európai Bizottság tervei a területalapú támogatások megvonására irányulnak, miközben a piacot olcsó, „kétes minőségű” import élelmiszerek áraszthatják el. A szervezet Facebook-oldalán élesen bírálta az intézkedési terveket, és kifogásolta, hogy magyar európai parlamenti képviselők közül is vannak, akik támogatják ezeket a javaslatokat.
A gazdaszervezetek szerint a tervezett lépések komoly kárt okozhatnak az európai és a magyar mezőgazdaságnak. „Ez a helyzet nemcsak a gazdák, hanem a fogyasztók számára is aggodalomra ad okot, hiszen az importélelmiszerek minősége gyakran megkérdőjelezhető” – fogalmaztak.
A petíció célja
A Magosz a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával és a kormány támogatásával indította el az aláírásgyűjtést, amelyhez bárki csatlakozhat a www.agrarpeticio.hu oldalon. A szervezők célja, hogy minél szélesebb körben felhívják a figyelmet a problémára és politikai nyomást gyakoroljanak az EU-s döntéshozókra.
„Felháborító és elfogadhatatlan, hogy a magyar gazdák támogatását veszélyeztetik, miközben a közösségi piacot ellephetik az ellenőrizetlen, gyenge minőségű termékek” – hangsúlyozta a Magosz közleménye. A szervezet elkötelezett abban, hogy megvédje a magyar agrárium érdekeit, és erre biztatja a lakosságot is.
Politikai visszhang és kilátások
A petíció eddigi sikere azt mutatja, hogy a téma széleskörű érdeklődést váltott ki, és a gazdatársadalom összefogott a támogatások védelme érdekében. A magyar kormány is határozottan kiállt az ügy mellett, és többször hangsúlyozta, hogy minden lehetséges eszközzel megvédi a hazai gazdákat az EU-s döntések kedvezőtlen hatásaival szemben.
Elemzők szerint az aláírásgyűjtés folytatása erős üzenetet küldhet Brüsszelnek, de kérdéses, hogy ez mennyire lesz képes megváltoztatni az uniós politika irányát. A helyzet kimenetele várhatóan komoly hatással lesz az agrárpolitika jövőjére Magyarországon.