
A nyaralók legnagyobb gondja: a drága euró! Mikor váltsunk?
A devizapiac olyan, mint a páternoszter, egyszerre emelkednek és süllyednek a fülkék, s ugyan bármelyikbe beugorhatunk, de előre sohase tudhatjuk, hogy melyik lett volna legjobb választás. A forint mozgásait a profik sem látják előre, mégis van néhány megfontolás, amire nyaralóként is jó eséllyel „spekulálhatunk”.
A forint az elmúlt hetekben kicsit lábra kapott, többször is visszakúszott a 300-as euró közelébe. Előbb a meglepően magas első negyedéves magyar növekedési adatok fűtötték a kurzust, amire még ráerősített, hogy az euró meg látványosan gyengül, mert egy ideje arra számít a piac, hogy az Európai Központi Bank hamarosan lazít az eddigi monetáris szigorán, csakhogy élénkítse az európai gazdaságot.
Ilyen kilátásokkal talán még várhatnánk a pénzváltással, hátha a mostaninál is erősebb lesz a forint. Talán később még 300 forintot sem kell adnunk egy euróért.
Talán 300 alá is bekukkant a kurzus
Nem fűzhetünk vérmes reményeket a további látványos forinterősödéshez – vélekedett Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. Bár a nyár közepén esedékes újabb növekedési adatok überelhetik az előzőt, ám aligha keltenek ugyanakkora meglepetést.
Arról sem szabad elfeledkezni, hogy az európai jegybankárok hiába gyengítik az eurót, mert a Magyar Nemzeti Bank is mindent tétet a gyenge forintra tett, ami az exportösztönzést és a gazdasági növekedést szolgálja. Kinyilvánított cél a kamatcsökkentés és a devizatartalékok leépítése. Magyarán, bár nem kizárt, hogy bekukkant az euró kurzusa a 300 forintos szint alá, nem érdemes azzal áltatni magunkat, hogy a mostani középárfolyamnál sokkal jobb kurzust fogunk ki néhány hetes, egy-két hónapos távlatban.
Éljünk a pillanattal!
Érdemes tehát kihasználni a lélektanilag kedvező pillanatokat, mint például a mostani is, mert a piaci pletykák szerint Lengyelország felminősítése lehet a következő a sorban, így nem lenne meglepő, ha hamarosan hozzánk is bekopognának a hitelminősítők.
Az EUR/HUF a felminősítési várakozások hatására letörheti a 303-as támasz szintet és lefelé veheti az irányt. Ezt erősítheti Matolcsy György jegybankelnök nyilatkozata is, mely szerint további, kisebb mértékű kamatcsökkentések még elképzelhetőek, de a 2 százalékos alapkamatot valószínűleg nem éri el a jegybank.
Egyharmaddal spekuláljunk?
Két hete mondjuk, hogy 303-nál már érdemes eurót venni – hangsúlyozta Soós Róbert, az FxLoop piaci szakértője. Bár volt már rá példa – 2012-ben -, hogy a korábban a 320-as csúcsokat ostromló kurzus nyár közepén 275-ig omlott. De manapság jóval kisebb kilengések jellemzik a devizapiacot. Szerinte a forintot egy esetleges felminősítés erősíthetné érezhetően, de nem valószínű, hogy erre már a nyaralási szezonban sor kerülne. Az időről időre lábra kapó felminősítési várakozások azonban jó valutaváltási lehetőségeket teremtenek.
Mint mondta, könnyen megjátszható egy olyan tipp, hogy a nyaralásra szánt összeg kétharmadát euróra váltjuk 303-as kurzusnál, a maradék egyharmaddal pedig spekulálunk, hátha szerencsénk lesz.