
„A hidegháború 21. századi változata felé tartunk”
„Szerintem a második hidegháború már elkezdődött” – mondta Jason Schenker, a Prestige Economics elnöke. Angela Stent, a Georgetown Egyetem Eurázsiai, Orosz és Kelet-európai Tanulmányok Központjának vezető tanácsadója szerint: „Úgy gondolom, hogy egyértelműen a hidegháború 21. századi változata felé tartunk, de ez más lesz, mint az 1949 és 1989 között zajló hidegháború”.
Az Oroszország ellen az ukrajnai inváziót követően bevezetett példátlan gazdasági szankciók arra utalnak, hogy a következő hidegháborút elsősorban gazdasági fronton fogják megvívni. „Nehéz elképzelni, hogy Oroszország és az Egyesült Államok között lövöldözős háború törjön ki” – mondta Alan Gin, a San Diegó-i Egyetem közgazdászprofesszora. „Úgy gondolom, hogy ezek a szankciók folytatódni fognak, majd Oroszország más világszintű partnereket fog keresni, talán Kínát és talán az OPEC-országok közül néhányat, és úgy gondolom, hogy a csaták nagy része gazdasági fronton fog zajlani.”
Az ukrajnai válság máris új kihívást jelentett a világjárvány bizonytalanságaiból kilábaló piac számára. „A piac nem szereti a bizonytalanságot, és ez sok bizonytalanságot vetít a világgazdaságra” – mondta Gin. Hosszabb távon a piac egészsége attól függ, hogy az ukrajnai válság merre tart legközelebb. „Ha Kijev vagy Ukrajna bukását látnánk, akkor a részvénypiacok nagyon nagy csapásokat szenvednének el” – mondta Schenker.
Forrás: https://www.cnbc.com/2022/03/25/here-is-how-a-new-cold-war-may-impact-the-us-economy.html