2025 január 17

A brit hírszerzés szerint az orosz propaganda célkeresztjében Ukrajna áll

Patrusev nyilatkozatában kijelentette Ukrajna 2025-ben megszűnhet.A brit védelmi minisztérium szerint ez a propaganda stratégiai célokat szolgál: legitimálni próbálja Oroszország ukrajnai beavatkozását.

A brit védelmi minisztérium hírszerzési jelentést tett közzé, amelyben elemzik Nyikolaj Patrusev, Vlagyimir Putyin egyik leghűségesebb támogatójának nemrégiben tett nyilatkozatait. Patrusev, aki korábban az FSZB vezetője volt, majd a Biztonsági Tanács titkári posztját töltötte be. A politikus a Komszomolszkaja Pravda nevű Kreml-közeli lapnak adott interjúban kijelentette, hogy Ukrajna 2025-ben „megszűnhet létezni” mint ország.

Patrusev ugyanakkor azt állította, hogy testvéri szövetség van az oroszok és ukránok között. De szerinte az ukrán városok romba dőlése szerinte Ukrajna „erőszakos neonáci ideológiája” és „sorosellenes vezetése” következménye.

A brit hírszerzés értékelése

A brit védelmi minisztérium szerint Patrusev kijelentései jól illeszkednek az orosz vezetők retorikájába, amelynek célja Ukrajna nemzeti mivoltának, identitásának és kultúrájának aláásása. A hírszerzési jelentés emlékeztet, hogy ezek az állítások szembemennek azzal, hogy Oroszország a Szovjetunió felbomlása után elismerte Ukrajna szuverenitását és területi integritását.

A nácizmus vádja mint propagandaeszköz

Az orosz vezetés gyakori vádja, miszerint Ukrajna „neonáci” ideológiát képvisel, amely a „Nagy Honvédő Háború” emlékére épít. Ez a narratíva a fenyegetettség érzetét kívánja kelteni mind a hazai közvélemény, mind az orosz katonák körében.

A brit védelmi minisztérium szerint ez a propaganda stratégiai célokat szolgál. Legitimálni próbálja Oroszország ukrajnai beavatkozását és széles körben terjeszti azt az orosz állami média segítségével.

Patrusev nyilatkozatai és az orosz vezetés retorikája egy átfogó kommunikációs stratégiát tükröz, amely az ukrán nemzet aláásását célozza. A brit hírszerzés rámutat, hogy az ilyen állítások történelmi narratívákra és fenyegetettségkeltésre alapozva próbálnak támogatást szerezni a hazai közvélemény és a katonák körében a háború folytatásához.

Címlapkép forrása: Shutterstock