Kétezer éves gyerekcipő került elő Ausztriában
Több mint 2000 éves múltra visszatekintő gyerek cipője került elő Ausztriában, melynek fűzője még teljesen ép volt.
A bőrcipő, amelynek mérete nagyjából az EU 30-as (US 12-es) méretnek felel meg, kialakítása alapján valószínűsíthető, hogy a Kr. e. 2. században készült – közölte a Bochumi Német Bányászati Múzeum és a Leibniz Földtudományi Kutatómúzeum. A cipőt a nyugati Dürrnberg faluban tárták fel, ahol már a vaskortól kezdve kősóbányászatot folytattak. A cipő valószínűleg azért maradt ilyen jó állapotban, mivel a só tökéletes anyag a szerves maradványok megőrzésére, tartósítására.
„Dürrnbergi kutatási tevékenységünk évtizedek óta értékes leletekkel szolgál a legkorábbi bányászati tevékenységek tudományos feltárása érdekében. A talált cipő állapota kiemelkedő” – mondta Thomas Stoellner professzor, a Német Bányászati Múzeum kutatási osztályának vezetője sajtóközleményében. A dürrnbergi ásatások a múzeum szerint azért folynak, hogy információkat szerezzenek a vaskori bányászok munkájáról és életéről. A régészek a cipőn kívül más szerves maradványokat is találtak az ásatás helyszínén, többek között egy fából készült lapát töredékét, valamint olyan fűzős szőrmemaradványokat, amelyek egy szőrmecsuklyából származhattak.
A közlemény szerint a cipő fűzőjének maradványai valószínűleg lenből vagy vászonból készülhettek. Egy gyermekcipő megtalálása „mindig különleges dolog”, mert azt mutatja, hogy a bányákban gyerekek is jelen voltak – mondta a múzeum. Stoellner hozzátette: „A szerves anyagok általában idővel lebomlanak. Az olyan leletek, mint ez a gyerekcipő, vagy a dürrnbergihez hasonló textilmaradványok rendkívül ritka betekintést nyújtanak a vaskori bányászok életébe.”