2024 december 27

Versenyben a mutánsokkal, és ez a tőzsdéknek sem mindegy

Egyre erőteljesebb ütemben halad az oltási program a világ fejlettebb részén. Jól mutatja a gyorsulást akár a magyar oltási kampány is: ma már regisztrálhatunk vakcinára, és néhány nap múlva megkapjuk-néhány hete még komoly verseny, taktikázás zajlott az oltásokért. De mindennap olvashatjuk, hogy százmilliószámra érkeznek majd az oltások az Európai Unióba is a következő 1-2 hónap során. Verseny van, de nem az országok között, hanem továbbra is a láthatatlan ellenséggel versenyzünk.

Hogy áll az oltási kampány?

Továbbra is Izrael áll az oltási kampány élén, ahol már a nyájimmunitás is elértnek látszik. Az Egyesült Királyságban is beoltották már a felnőtt lakosság felét, de az Egyesült Államok is 43 % körül jár. Magyarország 40 %-nál jár, az uniós átlag ennél jóval kisebb, de arányaiban csökken a különbség. Mindez azt jelenti, hogy már egyre inkább az emberek hajlandósága áll csak nemsokára az oltási programok útjába, kalkulációk szerint hazánk is 10 napon belül elérheti ezt az állapotot.

Márpedig a nyájimmunitáshoz konzervatív becslések szerint is 60 % feletti átoltottság szükséges, de egyes vélemények szerint a brit mutáns miatt ez az arányszám jóval magasabb is lehet. Ezért a kormányok többsége nagy volumenű oltási kampányokat intéz, Magyarországon is hírességek, politikusok próbálják meggyőzni a lakosság még eddig még nem regisztrált részét az oltás fontosságáról. De miért ennyire fontos, hogy gyorsan legyünk beoltva?

Mutánsok jönnek, ha hagyjuk

Az indiai koronavírus helyzetről talán most már mindenki hallott. Nagyon szomorú képeket láthatunk az ázsiai országból, ahol rendkívül berobbant a járvány-pedig a járvány első két hullámát megúszta kisebb veszteségekkel a világ második legnépesebb állama. Az lassan biztosnak látszik, hogy a duplán mutálódott indiai variáns lehet felelős a futótűzszerű terjedésért. Egyelőre nem tudjuk még, hogy súlyosabb betegséget okoz-e a mutáns, és hogy mennyire hatnak rá a vakcinák.

Azt viszont tudjuk, hogy a mutánsoknak úgy van lehetőségük kialakulni, hogy a vírus fékezés nélkül terjed a népességben, és ezért sok lehetősége van mutálódni. Ha nem terjed a vírus olyan gyorsan, kevesebb az alkalom a mutálódásra. Lényegében tehát ha megakadályozzuk a járvány terjedését, esetleg le is győzzük, akkor nem kell mutánsoktól tartani. Ha viszont nem állítja meg az emberiség globálisan a vírust, akkor fennáll a veszélye, hogy egy ellenállóbb, súlyosabb betegségeket okozó variáns alakul ki. Nem kell magyarázni, hogy ez milyen hír mind általában az emberiség, mind a tőkepiacok számára. A harcot tehát most a koronavírus mellett az idővel is vívjuk: győzelem esetén a jutalmunk a régi életünk.