
Vasárnap kezdődik a nyári időszámítás – Előre kell állítani az órákat
Vasárnap ismét át kell állítani az órákat. Március 30-án hajnali 2:00-kor 3:00-ra ugrik az idő, kezdetét veszi a nyári időszámítás. Bár az Európai Parlament már évekkel ezelőtt eltörölte volna a félévenkénti váltást, a gyakorlat tovább él – a végső döntés egyelőre várat magára.
Ismét itt az óraátállítás. Vasárnap hajnalban 2:00-kor 3:00-ra kell előreállítani az órákat. Bár az Európai Parlament évekkel ezelőtt döntött a gyakorlat eltörléséről, még mindig nem történt meg a végleges döntés. Közben a magyar kormány jelezte, ha eljön az idő, a nyári időszámítást támogatja. Mi várható most? És miért halogatják évek óta a változtatást?
Mikor kell átállítani az órákat?
2025-ben a nyári időszámítás március 30-án, vasárnap hajnalban kezdődik – vagyis vasárnap hajnali 2:00 órakor 3:00-ra kell előreállítani az órákat. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy órával kevesebbet alhatunk. A nyári időszámítás egészen október 26-ig, a téli időszámítás kezdetéig marad velünk.
A jelenlegi rendszer szerint:
- A nyári időszámítás március utolsó vasárnapján kezdődik, és október utolsó vasárnapjáig tart.
- A téli időszámítás október utolsó vasárnapján kezdődik, és március utolsó vasárnapjáig tart.
Miért volt egyáltalán óraátállítás?
Az óraátállítás ötlete eredetileg energiatakarékossági célokat szolgált: a napfényes órákhoz igazították a mindennapi tevékenységeket. Az első világháború alatt az energiatakarékosság reményében vezették be több országban, azóta viszont már számos érv és ellenérv született mellette és ellene is.
Az előnyök között a hosszabb esti világosságot és az üzletek forgalmának növekedését említik, míg a hátrányok között ott van az emberi bioritmus felborulása, az alvászavarok, és a megnövekedett baleseti kockázat is.
Az EU már döntött – de a végrehajtás elmaradt
Az Európai Parlament 2019-ben döntött az óraátállítás eltörléséről. A tervek szerint a tagállamok 2021-ben állhattak volna át végleg a téli vagy a nyári időszámításra. Azóta azonban nem történt megállapodás, a tagországok azóta sem tudtak megegyezni abban, melyik időszámítást válasszák.
A magyar kormány – több alkalommal is – jelezte, hogy a nyári időszámítást támogatná, de végső döntést csak uniós szinten lehet hozni. A legfrissebb nyilatkozatok alapján Lengyelország soros EU-elnöksége alatt újra napirendre kerülhet a téma, így akár még ebben az évben történhet előrelépés.
Miért lehet problémás a végleges időzóna kiválasztása?
Bár sokan ujjongtak az óraátállítás eltörlésének hírére, a helyzet nem ennyire egyszerű. Európa földrajzilag túl széles egyetlen időzónához, így ha nem lesz óraátállítás, akkor olyan problémák jelentkezhetnek, mint:
- Túl korai napfelkelte vagy túl késői napnyugta
- A bioritmushoz rosszul illeszkedő világos időszakok
Ezért merült fel az is, hogy a kontinens akár két időzónára is szakadhat.
Magyarországon mit választanánk?
A magyar lakosság többsége elutasítja az óraátállítást, és inkább a nyári időszámítás mellett állna. A kormány ezzel egyetért, és nyitott arra, hogy az uniós döntés részeként a nyári időszámítást válassza.
Alváskutatók: jobb lenne eltörölni
A Magyar Alvás Szövetség is régóta sürgeti az óraátállítás eltörlését, mivel az alvás-ébrenlét ritmusát zavarja. Az alvászavarok, a koncentrációcsökkenés és a baleseti kockázat is nőhet a váltás körüli napokban.
Az óraátállítás hatása a közlekedésre
A BKK és a MÁV is tájékoztatott a változásokról. A legtöbb járat közlekedése nem változik, de egyes vonalakon és éjszakai járatoknál indulási időpont-módosításra kell számítani. A részletes listák a BKK és MÁV weboldalán elérhetők.
Címlapkép: Pixabay