Trump és Kína újra szemben: vámháború vagy tárgyalások jönnek?
Az USA és Kína közötti kereskedelmi feszültségek új szintre léptek, miután Peking kedden válaszlépéseket jelentett be az amerikai importtermékekre, röviddel azután, hogy Washington új vámokat vetett ki a kínai árukra. A szakértők szerint ez egy újabb kereskedelmi háború kezdetét jelentheti a világ két legnagyobb gazdasága között – írja a CNBC.
Kína vámemeléssel és exportkorlátozásokkal reagált
A kínai Pénzügyminisztérium közlése szerint február 10-től kezdve 15%-os vámot vetnek ki az amerikai szénre és cseppfolyósított földgázra (LNG), míg a nyersolaj, mezőgazdasági gépek és bizonyos járművek vámterhei 10%-kal emelkednek.
A kínai Kereskedelmi Minisztérium emellett bejelentette, hogy szigorúbb exportellenőrzéseket vezetnek be kulcsfontosságú nyersanyagokra, beleértve a volfrámot, tellúrt, ruténiumot és molibdént – ezek mind nélkülözhetetlenek a modern technológiai és hadiipari fejlesztésekhez.
📌 Kína vádjai: Peking szerint az amerikai vámintézkedések megsértik a WTO szabályait és károsítják a normális kétoldalú gazdasági kapcsolatokat.
Gazdasági hatások: Egy új vámháború kezdete?
A kereskedelmi elemzők szerint a kínai vámemelés egyelőre inkább szimbolikus, de komolyabb szankciók is érkezhetnek. Louise Loo, az Oxford Economics vezető közgazdásza szerint a mostani intézkedések az amerikai áruk teljes kínai vámterhelését mintegy 2 százalékponttal növelhetik.
A Goldman Sachs becslése szerint az amerikai vámintézkedések 0,5 százalékponttal csökkenthetik Kína GDP-növekedését 2025-ben.
A kínai jüan egyelőre stabil maradt az amerikai dollárral szemben, de az elemzők további piaci volatilitást várnak.
A befektetők attól tartanak, hogy újabb vámemelések következhetnek, amelyek tovább mélyíthetik a gazdasági konfliktust.
A Mizuho Bank makrogazdasági elemzője, Vishnu Varathan szerint az amerikai-kínai kereskedelmi háború sokkal összetettebb és nehezebben rendezhető, mint a Mexikóval és Kanadával folytatott tárgyalások.
Washington reakciója és Trump újabb fenyegetései
Az amerikai vámintézkedések Donald Trump második elnöki ciklusának egyik első lépéseként érkeztek. Az elnök először Kanadára és Mexikóra is kivetett volna 25%-os vámokat, de ezt végül 30 napra felfüggesztette – Kína azonban nem kapott ilyen engedményt.
Trump további intézkedéseket fontolgat:
Az amerikai elnök utasította adminisztrációját, hogy vizsgálja meg Kína 2020-as kereskedelmi megállapodásának teljesítését, amelynek eredményét április 1-jéig kell benyújtani.
A Fehér Ház közölte, hogy Trump és Hszi Csin-ping kínai elnök a következő napokban tárgyalhatnak.
A következő lépés akár újabb vámemelések bevezetése is lehet.
A kínai válaszlépéseket több elemző is figyelmeztetésként értékeli az USA számára, jelezve, hogy Peking készen áll a további megtorlásokra, de még nem akarja teljesen elmélyíteni a konfliktust.
Miért fontos ez a gazdaság és a világpiac számára?
A globális kereskedelmi kapcsolatok sérülhetnek – A világ két legnagyobb gazdaságának konfliktusa az egész világgazdaságot érintheti, mivel a két ország közötti áruforgalom kulcsszerepet játszik a nemzetközi ellátási láncokban.
Az energiaárak emelkedhetnek – A kínai amerikai LNG és kőszén importjára vonatkozó vámok hatással lehetnek a globális energiaárakra, és növelhetik a keresletet más beszállítók felé.
A technológiai háború tovább eszkalálódhat – Kína bejelentett vizsgálatot az Alphabet (Google) ellen, amelyet versenyellenes magatartással vádolnak. Bár a Google 2010-ben kivonult Kínából, még mindig jelentős kínai ügyfélkörrel rendelkezik a külföldi hirdetési piacon.
📌 A pénzpiacok instabillá válhatnak – A befektetők újabb volatilitásra készülhetnek, hiszen a kereskedelmi háborúk eddig is nagy piaci mozgásokat okoztak.
Összegzés: Mit hoz a jövő?
Kína retorzióként vámokat emelt amerikai energiahordozókra és ipari termékekre, valamint exportkorlátozásokat vezetett be stratégiai fontosságú ásványokra.
Az amerikai vámintézkedések jelentősen érinthetik Kína GDP-növekedését, ami további gazdasági ösztönzők bevezetésére kényszerítheti Pekinget.
A következő hónapok kulcsfontosságúak lesznek, mivel Trump április 1-jéig megkapja a Kína-ellenes kereskedelmi vizsgálat végső jelentését – ez pedig újabb szankciókat hozhat magával.
A világpiac most egy újabb vámháború fenyegetésére figyel, amely tovább mélyítheti az USA és Kína közötti gazdasági szakadékot.