
Tőzsdezárás Április 30. – Süllyedőben a BUX, de az OTP forgalma kiemelkedő volt
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 685,63 pontos, 0,74 százalékos csökkenéssel 92 196,43 ponton zárt szerdán. A vezető részvények az OTP, a Mol, a Richter és a Magyar Telekom egyaránt gyengültek, a részvénypiac forgalma 19,5 milliárd forintot tett ki.
Szerdán negatív tartományban zárt a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe. A BUX 685,63 ponttal, 0,74 százalékkal esett vissza, így 92 196,43 ponton fejezte be a kereskedést. A vezető részvények mind negatív tartományban zárták a napot. A Mol azért tudta tartani a 3 ezer feletti szintet. Az OTP 26 ezer felett zárt. A Telekom és a Richter is mínuszban zárt. A nap folyamán 19,5 milliárd forintos forgalom bonyolódott le a részvénypiacon.Ebből az OTP hozta a legnagyobb mennyiséget, 13,5 milliárd feletti forgalommal. A délelőtti gyengülés folytatódott estig.
A BUX és a vezető részvények mind pirosban zártak
A hazai piac mozgását alapvetően a nemzetközi hangulat határozta meg. Muhi Gergely, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint a nap eleji enyhén pozitív nemzetközi kereskedést délutánra felváltotta a pesszimizmus, miután az amerikai első negyedéves GDP-adat elmaradt a várakozásoktól. A Budapesti Értéktőzsde pedig követte a hangulatromlást.
A vezető részvények árfolyama a zárásnál:
-
OTP Bank: 250 forinttal, 0,94 százalékkal esett vissza, 26 280 forinton zárt, 13,5 milliárd forintos forgalom mellett.
-
Mol: 6 forintot gyengült, 0,2 százalékos eséssel 3014 forinton zárt, forgalma 1,9 milliárd forint volt.
-
Richter: 70 forinttal, 0,64 százalékkal csökkent, így 10 800 forinton zárt, forgalma 1,8 milliárd forint.
-
Magyar Telekom: 4 forinttal, 0,24 százalékkal gyengült, 1688 forintra esett vissza, forgalma 1,7 milliárd forint volt.
A kis- és közepes cégeket tömörítő BUMIX index is lefelé mozdult. 1,74 százalékos csökkenéssel 8318,33 ponton zárta a napot.
Mi okozhatta a BUX mai gyengülését és a részvénypiac negatív hangulatát?
Az Egyesült Államok gazdasága az előre jelzett 0,2 százalékos visszaesés helyett 0,3 százalékkal csökkent, ami újra recessziós félelmeket kelthetett, a befektetőkben. Ennek hatására az európai és magyar tőzsdék is lefelé vették az irányt. A BUX gyengülése és a blue chipek pedig érzékenyen reagálhattak a globális hírekre.
A szerdai kereskedés jól mutatja, mennyire érzékeny a magyar piac a globális makrogazdasági adatokra. A vártnál gyengébb amerikai GDP-adat hatása gyorsan begyűrűzött a hazai tőzsdére is, és a nap végére általános eladói nyomás alakult ki a vezető papírokban.