2024 október 06

Mit érdemes tudni az inhalátorok használatáról?

A légúti megbetegedések kezelésére gyakran használnak inhalátorokat, hiszen ezek segítségével a gyógyszereket közvetlenül a légutakba, a tüdőbe lehet juttatni. Emiatt a gyógyszerek célzottan és hosszabb ideig tudják a hatásukat kifejteni. Ráadásul nem terhelik meg a beteg gyomrát, illetve bélrendszerét, és a lokális adagolás miatt kisebb mennyiség is elegendő lehet. 

Többféle fajtájuk létezik, melyekből számos típust találhatunk a Patikatt.hu inhalátorainak kategóriájában is. Nemcsak a betegségek kezelésében, hanem a megelőzésben is hasznukat vehetjük. 

De mi is az az inhalátor, és mitől olyan hasznos? Mi a célunk vele, és milyen tünetek esetén érdemes alkalmazni? Következő írásunkban ezekről a kérdésekről ejtünk néhány szót. 

Mit jelent az inhaláció?

Az inhaláció magyarul belégzést, belélegeztetést jelent. Orvosi értelemben a gőzök, gázok, porlasztott folyadékok vagy porok belégzését értjük alatta. Egy nagyon kíméletes terápiáról van szó, ami természetes is lehet, ha fiziológiás sóoldattal vagy Salvus vízzel kombináljuk. 

Az inhalációs terápia célja a gyógyszerek, illetve gyógyító szerek hatékony bejuttatása a tüdőbe és a légutakba. Mivel a terápiás szer csak a célzott területre jut el, ezért gyorsabban kifejti a hatását. Kisbabákat is hatásosan lehet kezelni gépi inhalátorokkal. 

Míg a szájon át szedhető gyógyszerek a gyomorból vagy az emésztőrendszer más szakaszaiból szívódnak fel, a vérárammal együtt olyan helyekre is eljutnak, ahol nincs rájuk szükség. Ez nem fordulhat elő az inhaláció során, így kiküszöbölhetők a gyógyszerek káros mellékhatásai is. 

Az inhalációs kezelést lehetőleg szájon át kell végezni, mert az orron át nem jut le megfelelő koncentrációban a terápiás szer a tüdőbe. A kezeléshez mindig teremtsünk teljesen nyugodt és zavartalan körülményeket. 

Milyen esetekben segíthet az inhalátor?

Hurut oldására alkalmas a készülékhez a fiziológiás sóoldat, víz vagy az orvos által javasolt hurutoldó, hörgőtágító gyógyszer sós vizes oldatban. A gyógyszeres kezelés kiegészítéseként a köhögés sokféle típusára hatékony terápia lehet a belélegeztetés. 

Jótékony hatással bírhat arcüreggyulladásra, gégegyulladásra, asztmára, krónikus hörghurutra és kruppos tünetekre is. A természetes gyógymód nem terheli feleslegesen a betegek gyomor- és bélrendszerét. 

A krónikus légúti betegségben szenvedők számára nagyon hasznos a gyakori inhalálás a tünetek megjelenésétől kezdve. Ezzel általában el tudják kerülni az antibiotikumos kezelést, illetve azt is, hogy kiessenek a munkából. 

Mi a helyzet a kruppos megbetegedésekkel?

A krupp leginkább az 5 év alatti gyermekeket érinti, de ennél idősebb korban is előfordulhat. Leggyakrabban vírusfertőzés az oka. Néhány napig tartó nátha, esetleg rekedtség után hirtelen éjszaka ugató jellegű köhögés jelentkezik. 

A beteg nyugtalan lesz, és a belégzés nehézzé válik. Ilyenkor a gépi inhalációs kezeléssel akár a kisgyermek kórházba kerülését is megakadályozhatjuk. Az inhaláló tehát otthoni körülmények között is használható.