2024 május 20

Mikor jöhetnek a korlátozások?

A tegnapi nap egy igen szomorú napként vonul be a tőzsdék történetébe, nagyon jelentős esést szenvedtek el a legjelentősebb részvényindexek, külön élen járt a zuhanásban a DAX, amely rég nem látott túladottsági szintekre szakadt. Az amerikai elnökválasztás nyomasztó bizonytalansága mellett a legfőbb ok a koronavírus járvány okozta újbóli lezárások és korlátozások a világ legfejlettebb részén. A német tőzsde is arra a hírre szakadt elképesztő mértékben, hogy Angela Merkel német kancellár bejelentett egy sor korlátozást; bár a szabályok csak 1 hónapig lesznek érvényben, mégis jól jelzik, hogy a második hullámot sem lehet teljes mértékben megúszni negatív gazdasági következmények nélkül. Az Európai Unió második legnagyobb jelentőségű országa, Franciaország is kijárási korlátozások bevezetése mellett döntött, ugyanis napi 500 felett van már a halottak száma, és a fertőzés is rekord ütemben terjed az országban. Emellett korlátozásokról döntöttek a szomszédos országok, van, ahol az iskolákat zárták be, van, ahol éjszakai kijárási korlátozás van érvényben.

Rekord számok

Nagy kérdés, hogy Magyarország mikor léphet a szigorítások útjára? Az alábbi diagramon jól látsizk, hogy a halottak száma igen jelentős mértékben növekszik, többszöröse a tavasszal tapasztalt csúcsoknak.

www.wordometers.com

Érdemes azt is figyelembe vennünk, hogy a halálozások számának emelkedése néhány héttel követi a fertőzések számának emelkedését, így sajnálatos módon a mostani rekord fertőzésszámokhoz tartozó halálozási adatok vélhetőleg még előttünk állnak. A fertőzöttek számáról a tesztkapacitás véges határai miatt nehéz beszélni, de jól jelzi a járvány terjedését, hogy a tesztek akár 20 %-a is pozitív már a napokban. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 5 % lenne a megfelelő arány.

A helyzet tehát nálunk az egyik legrosszabb Európában, a maszkviselési és távolságtartási szabályok szigorításán túl mégsem hallunk újabb intézkedések bevezetéséről. Hasonlítsuk Németországhoz: ott arányaiban jóval kevesebb még a halott, de nem lehet éttermekbe vagy bárokba járni hétfőtől, míg Magyarországon este 11-ig még 500 fős beltéri bulikat is tarthatunk.

A korlátozások ismételt bevezetése nyilvánvalóan a gazdasági károk elkerülése miatt várat magára. Ahogy tudhatjuk, 2020 második negyedévében 13,5 %-kal maradt el az előző év azonos időszakához képest, ami a pesszimistább várakozásokat is alulmúló adat. Illetve fontos faktor, hogy a nyári „békeidő” után valószínűleg a lakosság is türelmetlenebbül állna az újabb korlátozásokhoz. Kérdés, mi az a szint, ahol a döntő többség is az újbóli korlátozások mellé áll.

Tőzsdei hatások

A magyar tőzsdén az esetleges újbóli korlátozások az OTP-t érintenék a legrosszabbul, hiszen a bankszektor rezonál leginkább a makrogazdasági tényezőkre. Ha bezárják az éttermeket, akkor az OTP-nek lesznek kevésbé könnyen fizető vállalkozói ügyfelei, és így tovább. A járvány eddigi túlélője továbbra is a Richter, amely még új csúcsra is képes volt menni a múlt hónapban. A Mol esetében a fogyasztói szolgáltatásokat érintené rosszul az újabb lezárás, ami a jelenleg leginkább stabil üzletágat viselné meg az olajcégnek.